Dlužník chce zaplatit dluh bez nákladů exekuce - má na to věřitel přistoupit?

1 odpověď

Dobrý den,
podala jsem exekuci na dlužné výživné a výživné v budoucnu na nezletilé dítě. Následně examanžel částečně uspěl s návrhem na snížení výživného zpětně. Dohromady jde o dlužnou sumu kolem 200.000 Kč i s příslušenstvím. Nyní exmanžel navrhuje, že mě zaplatí dluh do ruky a nebude platit náklady, odměnu a příslušnství dluhu exekutorovi. Na oplátku chce, abych zastavila exekuci. Pokud bych to udělala, zaplatím exekutorovi já náklady a ostatní, a v jaké výši? V té, co vyčíslil povinnému k dluhu? Děkuji, Martina

Zdravím Vás, v této věci by bylo nutné dohodnout se s exekutorem. Je možné, že byste část nákladů hradila Vy, nicméně exekuce byla zahájena důvodně. Povinnému náklady nevznikly, náklady exekuce by se však hradit musely, ale v jaké výši to Vám nejsem schopna sdělit, protože nevím kolik bylo na dlužné výživné dosud vymoženo. Takže Vám na tuto otázku neodpovím. Osobně bych se s touto věcí svěřila soudnímu exekutorovi. Je mi jasné, že se mu však tento návrh Vašeho bývalého manžela moc líbit nebude, protože povinný by měl hradit ve stadiu exekuce exekutorovi a nikoli oprávněnému, a to ještě v hotovosti. Je tedy na Vás jak se zachováte. Pokud hotovost přijmete, bude dluh uhrazen, ale vystavujete se riziku částečné či větší části úhrady nákladů exekuce a exekutora.