Exekuce manžela před manželstvím a obstavení majetku manželky

3 odpovědi

Dobrý den, mám obsáhlejší dotaz a doufám, že mi poradíte. Můj manžel před vznikem manželství - rok 2011 - nadělal dluhy: dostal několik pokut v MHD, neplatil několik měsíců zdravotní pojišťovně a také si vzal půjčky v bance. Všechny tyto dluhy byli postupně dány do exekuce, ale manžel ignoroval dopisy a neřešil. Nyní postupně vyplývá na povrch kde a jaký dluh udělal a postupně chodí výzvy k úhradě a blokace i mých účtů. Já vlastním dům v osobním vlastnictví, na který jsem dostala peníze darem od mé matky, bohužel nemáme darovací smlouvu - netušila jsem, že ji budu někdy potřebovat, ale před uzavřením kupní smlouvy na dům jsme si s manželem rozdělili SJM - rok 2012, veškeré vybavení v domě bylo placeno z peněz, které jsem dostala darem, na vše mám účtenky, platila jsem kartou ze svého účtu. Nyní mám na nemovitost uvalenou exekuci i s rozhodnutím o prodeji nemovitosti pro 19tis a již jsem měla několikrát zablokovaný účet. Je nějaká šance jak se bránit? Vzhledem k nové právní úpravě od r. 2014 má exekutor dojem, že může postihovat můj výlučný majetek, ale já se domnívám, že zákon nelze uplatňovat retroaktivně… Děkuji za radu

Zdravím Vás, asi bude nejlepší když podáte částečný návrh na zastavení exekuce. Mám za to, že Vašich věcí vybavení bytu, na který máte doklady by se exekuce týkat neměla. Problém vidím v tom, že smlouva o zúžení SJM byla uzavřena až v roce 2012 a Vy péšete odluzích z roku 2011, takže na dluhy z roku 2011 se smlouva o zúžení SJM nevztahuje. Jen se zeptám, kdy (v jakém roce Vám Vaše maminka nemovitost darovala), pokud před vznikem manželství, nemovitost je výlučně Vaše. Nicméně exekutor se bude nejspíš řídit nabývacím titulem z katastru nemovitostí. Zde je důležité, zda jste nemovitost kupovala výlučně do svého vlastnictví, nebo zda tuto nemovitost máte s manželem v SJM, Pokud jste jako vlastník v katastru uvedena pouze Vy a nemovitost jste nabyla před vznikem manželství, tak tato nemovitost by neměla být prodána v dražbě. I při exekuci platí princip přiměřenosti. Mám za to, že nelze pro dlužnou částku ve výši 19.000,- Kč dražit nemovitost v hodnotě cca 1.000.000, - Kč. Dalším způsobem ochrany nemovitosti by bylo exekuci i s příslušenstvím vyplatit, nebo zkusit s příslušným exekutorským úřadem dohodnout rozumný splátkový kalendář, který když budete plnit, tak mám za to, že by k prodeji nemovitosti nemuselo dojít. Ohledně nemovitosti Vám budu moci poradit až budu znát odpovědi na moje dotazy.

Díky za odpověď, všechny ty dluhy vznikly ještě před manželstvím, které bylo uzavřeno v roce 2011, bohužel jsem o nich neměla do letošního roku nejmenší tušení. Smlouva o zúžení vznikla rok po svatbě kvůli koupi domu - mamka prodala svojí nemovitost a peníze mi darovala na koupi domu, čili v katastru jsem jako vlastník pouze já. Měl by být tedy v mém výlučném vlastnictví, ačkoliv jsem ho nabila za trvání manželství ale z peněz, které jsem dostala darem. Je možné nějak zpětně dopsat darovací smlouvu? Hodnota domu je momentálně cca 3,5milionu, ráda bych vše zaplatila, ale bohužel předchozí exekuce mě totálně finančně vyčerpali a manžel odmítá cokoliv řešit…
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, předmanželskou smlouvu jste neuzavřeli, že? Pokud byste ji uzavřeli, byly by manželovy dluhy jen jeho a Vy byste kvůli nim nebyla postihována. Nicméně někteří exekutoři se dívají i na to, kdy dluhy vznikly, a pokud vznikly před uzavřením manželství tak manžela povinného nepostihují. Jiní exekutoři se řídí heslem, ze je-li někdo ženatý (vadná) a jsou-li manželé tak postihují i majetek manžela povinného. Pokud Vaše maminka žije nebylo by od věci, aby maminka sepsala čestné prohlášení, ve kterém uvede, kdy a jakou částku Vám darovala na koupi nemovitosti. Ale je nutné, aby do prohlášení napsala, že tyto peníze darovala výlučně Vám jako dceři, a to na koupi nemovitosti. Vy sepište čestné prohlášení ve kterém uvedete, že jste peníze od maminky přijala, a to právě za účelem koupi nemovitosti do svého výlučného vlastnictví. Čestná prohlášení opatřete svými úředně ověřenými podpisy. Zpětně psát darovací smlouvu je možné, ale takto je to podle mě lepší, je to právně čistější. Mám za to, že je-li nemovitost pouze ve Vašem výlučném vlastnictví neměla by se dražit, jelikož se jedná jen o Váš majetek, navíc za peníze, které jste Vy osobně dostala darem. Jen se zeptám, kdo provádí exekuci. Pokud je smlouva o zúžení SJM sepsána ještě před koupí nemovitosti určitě bych její kopii exekutorovi zaslala, a to i čestnými prohlášeními, popřípaddě bych tam jela osobně, a to i s maminkou a případně i s výpisy z účtů, které by prokázaly, že Vám maminka peníze darovala a že je darovala na Váš účet, tedy Vám. Nedávno Ústavní soud rozhodl o tom, že majetek manžela povinného nebude možné postihovat tak široce jako dosud.