Exekuce pro dluh na sociálním a zdravotním u mentálně retardované osoby

1 odpověď

Dobrý den,
vyjednávám neteři 56 roků invalidní důchod s diagnozou F60.7. Je retardovaná a vlastně je vedena na obecním úřadě. Bydlí různě po lidech. Nyní jsem se dozvěděla, že je na ní uvalena exekuce na neplacení sociální a zdravotního pojištění 41.000 Kč
Poradíte mně jak ji toho dluhu zbavit - sama nemám velký důchod. Ráda bych ji zajistila, aby měla nějaké peníze - rodina nemá o ní zájem děkuji Soffi

Zdravím Vás, v případě Vaší neteře záleží i na tom, zda je omezena ve svéprávnosti, a pokud ano, tak v jakém rozsahu. Toto je důležité z hlediska toho, zda vůbec o povinnosti platit sociální pojištění věděla. Dále se zeptám, zda jí byl soudem ustanoven opatrovník, domnívám se, že ano. Opatrovník by se totiž měl starat o její záležitosti a dávat pozor, aby k těmto věcem nedocházelo. Dále by měl soudem ustanovený opatrovník soudu pravidelně podávat zprávy o majetku opatrovance (neteře). Mám za to, že dluh na sociálním pojištění není ani tak vinou Vaší neteře, neboť ta o tom, že má platit sociální pojištění s ohledem na své intelektové schopnosti nemohla vědět. Tudíž jí to měl někdo sdělit (opatrovník, sociální pracovnice, úřednice na úřadu práce, .). Mám za to, že nyní bude nutné podat soudu návrh na to, abyste byla určena jako opatrovnice Vaší neteře, potom dále pracovat na vyjednání invalidního důchodu pro Vaši neteř. Následně bude nejlepší jednat s exekutorem, celuj situaci mu vysvětlit a do doby něž bude Vaší neteři přiznán invalidní důchod zkusit dohodnout splátkový kalendář, který by byl pro Vás přijatelný. Pokud bude Vaší neteři přiznán invalidní důchod tak budou exekuční srážky prováděny přímo z něj. Až budete opatrovnicí Vaší neteře zažádejte si rovněž o příspěvek na péči. Závěrem uvádím, že se můžete zkusit obrátit i na advokáta v místě Vašeho bydliště (kontakty na advokáty viz. www. advokatikomora.cz) a pokusit se vymáhat na současném opatrovníkovi Vaší neteře škodu, kterou svým jednáním způsobil (tj. dluh na sociálním pojištění a náklady exekuce a odměnu exekutora, tj. škoda = celkové exekučně vymáhané částce).