Exekuce na byt bývalé manželky - dluhy z podnikání manžela

1 odpověď

Dobrý den,
rada bych se zeptala, jestli je možné zrušení exekuce na můj byt. Byt jsme koupili v manželství v roce 2011 (hypotéka).
Od února 2012 jsme byli odloučeni a rozvod nabyl právní moci v září 2013. Exmanžel podnikal od roku 2010 a v září 2012 mu přišla exekuce. V prosinci 2014 mi přišla exekuce na byt, který po rozvodu patří mě (v katastru přepsáno v prosinci 2013).
Majetkové vyrovnání máme, kde je mimo jiného, že bude platit vše z jeho podnikání.
Děkuji za odpověď

Zdravím Vás, jestliže se jedná o dluh vzniklý za dobu trvání manželství je důležité, zda bylo smluvně, a to u notáře zúženo společné jmění manželů (SJM), pokud ano, stačí abyste tuto dohodu ukázala exekutorovi. Pokud však tato dohoda nebyla sepsána tak platí, že do SJM patří všechen majetek, ale i dluhy vzniklé za trvání manželství. Pokud Vám v roce 2014 byl doručen exekuční příkaz na prodej nemovitosti bytu, tak bych zkusila navrhnout zastavení exekuce dle § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). K návrhu na zastavení exekuce přiložte úředně ověřenou kopii rozsudku o rozvodu manželství s doložkou právní moci, dále i úředně ověřenou dohodu o vypořádání SJM (není-li součástí rozsudku o rozvodu manželství, pro jistotu bych raději přiložila i výpis z katastru nemovitostí, z něhož bude jasné, že byt patří jen Vám a nikoli Vašemu manželovi. Úspěch nezaručuji, ale zkusit to můžete.