Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.473

Vzájemné placení výživného na děti mezi rodiči a dluh na výživném

1 odpověď

Mame tři děti. Dvě mam v peči ja, jedno manželka. Ja ji mam davat dva tisice ona mě 2800 ale od ni jsem nedostal nic a tak jsem ji také prestal platit je možné že penize po mě bude vymahat i když mě dluží asi o 10 000 tisic vic, než ja ji.
Děkuji

Dobrý den,
výživné je určeno pro uspokojování potřeb dítěte. Vyživovací povinnost rodičů k dítěti je nejdůležitějším druhem vyživovací povinnosti. Trvá zásadně po celou dobu existence právního vztahu mezi rodičem a dítětem a je jeho trvalým obsahem. Vyživovací povinnost trvá až do doby, kdy jsou děti schopny samy se živit. Věk dítěte se v tomto případě nepovažuje za rozhodnou skutečnost.

V případě, že Váše manželka neplatí soudem stanovené výživné na Vaše děti, může se dopouštět trestného činu zanedbání povinné výživy podle ust. § 196 zákona č. 40/2009 Sb. , trestního zákoníku. Trestní oznámení pro zanedbání povinné je možné podat v případě, že dochází k neplacení výživného po dobu delší jak čtyř po sobě jdoucích měsíců. Samozřejmě, že v situaci, kdy je placena např. každá čtvrtá dávka výživného nebo pokud je výše výživného svévolně snížena povinným rodičem, je radno uvažovat o podání trestního oznámení o spáchání uvedeného trestného činu bez ohledu na to, že na první pohled není dodržena čtyřměsíční prodleva.

Pokud rodič úmyslně nebo z nedbalosti neplní svou vyživovací povinnost, dopouští se trestného činu „Zanedbání povinné výživy“. Neplněním vyživovací povinnosti je situace, kdy rodič neposílá výživné nebo když posílá méně nebo když hradí výživné nepravidelně.

Nabízí se Vám některá z těchto možností
- vyzvat povinného rodiče k řádnému placení výživného,
- podat na Policii ČR trestní oznámení (lze jej podat po čtyřech nezaplacených výživných, nikoli až po šesti, jak je na internetu často uváděno - viz trestní zákoník §196),
- je-li již výživné určeno soudem, pak podat návrh na nařízení exekuce.
Ve Vašem případě nemůžete reagovat tím, že Vaše manželka neplatí výživné, přestat platit výživné taky neboť výživné pro nezletilého, který není plně svéprávný, nelze započíst na pohledávku, kterou máte Vy za svojí manželkou. Doporučuji Vám výživné za dítě hradit včetně částky, kterou manželce dlužíte, neboť jde o peněžní prostředky určené Vašemu dítěti a nikoli Vaší manželce. Zároveň i skutečnost, že Vaše manželka výživné neplatí, ji nebrání po Vás dlužné výživné vymáhat soudně.
Detailní stránka o výživném vizte zde:
ODKAZ