Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.970

Vrácení přeplaceného výživného potomkem - spotřebované výživné se nevrací, rozpor s dobrými mravy

2 odpovědi

Bylo mi zrušeno i přes můj nesouhlas a vysvětlením mé nepříznivé sociální i zdravotní situace výživné k 01. 12. 2012. V únoru 2012 jsem ukončila bakalářské studium, dále jsem byla vedena na úřadu práce od 01. 04. 2012 do 10. 09. 2013, neměla jsem žádný příjem ze zaměstnání ani z brigády a mám zdravotní problémy, byla jsem i v pracovní neschopnosti.
Od 11. 09. 2013 jsem získala práci jen na poloviční úvazek a nyní od 02. 04. mám další poloviční úvazek, ale to je práce jen do konce roku 2014. Otec mi přeplatil 3 částky výživného (3 x 3500 Kč) celkem ve výši 10500 Kč, z tohoto důvodu na mě podal žalobu k soudu.

Přišel mi platební rozkaz uhradit částku 21000 Kč + náhradu soudního poplatku 1050 Kč a 4480 Kč náhradu nákladů řízení právního zástupce otce.
Nyní soud rozhodl, že jsem povinna dlužnou částku 21000 Kč uhradit, jelikož otec si v platebním rozkazu účtuje dalších 10500 Kč jako „exekuce srážka“.
Je toto rozhodnutí správné? Jak to dále řešit? Mám právního zástupce, kterého jsem hlavně žádala, aby poukázal na rozpor s dobrými mravy, jelikož mi byla i po vynesení zrušení mého výživného podána právní rada, že spotřebované výživné se nevrací.
Jak argumentovat v odvolání?

Je prosím možné požádat zpětně o přezkoumání rozhodnutí Okresního soudu, který zrušil výživné od 01. 12. 2012. Ptám se v souvislosti s platností nového Občanského zákoníku a uplatnění tzv. retrospektivy. Jestli je nějaká možnost? Nyní jsem si podala novou přihlášku na vysokou školu a čekají mě přijímací zkoušky, budu pak dálkově studovat. Se vším mi finančně pomáhá matka. Děkuji moc za odpovědi.

Dobrý den,
bez podrobnější znalosti Vašeho případu nejsem schopna posoudit, zda otcem požadovaná částka včetně dalších nákladů je správná. Tuto otázku položte Vašemu právnímu zástupci, který má k dispozici všechny podklady.

Zásada spotřebované výživné se nevrací se týká pouze na nezletilých dětí. Vyplývalo to z ust. § 99 odst. 1 zákona o rodině, které stanovuje, že dojde-li ke zrušení nebo snížení výživného pro nezletilé děti za minulou dobu, spotřebované výživné se nevrací.
Dle nového občanského zákoníku je tomu stejně viz ust. § 923 – Dojde-li ke zrušení nebo snížení výživného za minulou dobu pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, spotřebované výživné se nevrací.

Jestliže tedy došlo ke snížení nebo zrušení výživného pro Vás jako dítě zletilé, může osoba povinná vzniklý přeplatek na oprávněném požadovat zpět. Odvolání ve Vašem případě má smysl, pokud částka 10.500, - Kč požadovaná jako „exekuce srážka“ je Vaším otcem uplatňovaná neoprávněně. Co se týče výše výživné, na tuto částku má Váš otec nárok.

Detailní stránka o výživném vizte zde:
ODKAZ