Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.079

Urážka v SMS a trestní oznámení poškozeného - jaký hrozí trest v přestupkovém nebo trestním řízení?

1 odpověď

Dobrý den,
bylo na mě podáno trestní oznámení. Nadřízenému jsem řekl, že bych ho nejraději propíchl vidlemi.
Omluvil jsem se mu a dohodli se že na konci 2013 opustím firmu - ukončím pracovní poměr dohodou.

18.4.2014 jsem jeho zástupci poslal SMS zprávu s nelichotivým textem. On mu ji ukázal a následně pan vedoucí podal trestní oznámení.

Ještě mi nepřišlo předvolání k vysvětlení. Co mi hrozí?
A jak se bránit?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
bylo-li podáno trestní oznámení, orgány činné v trestním řízení nejprve toto oznámení prošetří a zjistí, zda se jím budou zabývat či nikoli. Shledají-li je jako důvodné, zahájí trestní řízení, o čemž Vás, budete-li označen jako pachatel, budou informovat. Následně si v rámci zajišťování důkazů Vás pozvou k výslechu.
Bránit se můžete sám nebo prostřednictvím advokáta, na jehož zastupování máte nárok. V případě, že budete shledán vinným, hrozí Vám trest dle sankcí, uvedených u příslušného trestního činu, z něhož budete obviněn.
Ve Vašem případě, i když neznám obsah SMS, se nebude zřejmě jednat o nic závažného. Je možné, že ani nedojde k zahájení trestního stíhání. V opačném případě Vám doporučuji vyhledat pomoc právního zástupce, který bude mít možnost seznámit se podrobně s celým případem, a probere s Vámi další postup ve věci.