Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.341

Oddlužení, osobaní bankrot, insolvence a dluh na výživném, alimentech

9 odpovědí

Přítel má dluh na alimentech na své první
dítě, bývalá manželka na něj podala trestní oznámení pro neplacení alimentů (zanedbání povinné výživy) a když zaplatí 50.000 Kč, tak to trestní oznámení na Policii prý stáhne. Přítel si vyřizuje insolvenci. Když bude v insolvenčním řízení, můžou ho zavřít za ty alimenty? Nebo vzít řidičský průkaz? Ale teď už posíláme měsíční splátku. Děkuji lucie

Insolvenční řízení a trestní řízení, nejsou nijak propojeny, mohlo by se stát, že bude vydán platební rozkaz na úhradu dlužných alimentů, s tím, že pakliže nebude uhrazeno, bude možno přistoupit k jiným sankcím - vězení a podobně. Insolvenční řízení běží po vlastní ose, bez vztahu k tomu trestnímu.

Řidičské oprávnění se pozastavuje v rámci exekučního řízení, trestní zákoník podobný trest nezná. Nicméně, prokázal-li by Váš přítel, že ke svému zaměstnání potřebuje řidičské oprávnění, nebylo by mu řidičské oprávnění odejmuto.

Navrhuji dohodnout se s matkou dítěte na splátkovém kalendáři a dlužná plnění splácet.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

s matkou se dohodnout neda,bud 50 tisic a stahnese to,coz nemame,nebo nedame a bude soud na alimenty..ale uz bude mit insolvenci,snad to stihne .A PAK UZ NIKDO NIC RIKAT NEMUZE,KDYZ SE MU TO ZACNE STRHAVAT V TE INSOLVENCI? nez bude soud na lalimenty.. a alimenty zahrnuje do te insolvence,takze ji to pujde po splatkach..to uz by na nej nemohli?a kdyz poslu alespon cast penez?nebo budu peclive platit alimenty,nez bude soud,k tomu se take prihlizi?I kdyby byl jen v insolvencnim rizeni,se take nahlizi ze se snazi ty alimenty nejak zaplatit?dekuji

jakmile bude v insolvenci rozhodnuto o úpadku, je poskytnut měsíc na to, aby věřitelé přihlásili své pohledávky, a ona si přihlásí pohledávku (pokud si ji nepřihlásí bude mít smůlu), soud rozhodne o splátkovém kalendáři, který bude Váš přítel řádně a včas plnit. Samozřejmě pokud budete platit pravidelně určitý obnos peněz, bude to v pořádku a soud k tomu bude patrně přihlížet i s ohledem na podaný návrh v insolvenčním řízení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

jeste malinka otazka:-)mame auto na uver od home kreditu,kdyz poda insolvenci tak nam ho muzou i sebrat,ze?ale ten uver na auto da do te insolvence a pocitali ze se do toho vejde,zalezi na home kreditu nebo na soudci kdo mu auto ponecha?velky technicak ma hom.kr. jako ruceni..ale je v nem napsany pritel jako majitel.pokud mu schvali insolvenci nez pujde k rozhodnuti k soudu,nema pry nic plati ani to auto,muzou nam ho vzit po tu dobu cca 3 mesice nez bude soud..mam ho platit nebo alespon mensi cast?nebo nic..A jak tak dlouho trva nez ty alimenty dojdou k soudu a pritel bude pozvany?ted je to teprve u policie,zadali u pritele v praci jak je schopny-posudek..aby jsme to stihli drive nez bude soud na alimenty..a bude odsouzen,zatim takhle ma cisty rejstrik..dekuji

Takže popořadě:)

Ad auto - záleží jak je sepsaná smlouva. navrhovala bych se obrátit na home credit, dohodnout například jinou výši splátek, či splátkové prázdniny a podobně. Bez posouzení smlouvy Vám nemohu úplně s jistotou odpovědět, ale předpokládám, že zabavení automobilu bude sppíše než na zahájení insolvenčního řízení vázáno na placení, či případné neplacení splátek.

Ad zda záleží na soudci nebo na homecreditu, zda mu auto ponechá. Soudce pouze rozhodne o úpadku, stanoví, nebo schváli výši splátek, do majetkových poměrů nijak nezasahuje. Odebrání automobilu by bylo proto případně v rukou home creditu, jak bylo uvedeno výše.

Obraťte se na Home credit a snimi se domluvte, jak dále postupovat, aby jste o auto nepřišli a podobně.

ad výživné (alimenty) - je otázka jestli bylo podáno pouze trestní oznámení, nebo žaloba v rámci civilního řízení, Váš přítel bude v obou případech předvolán, takže se včas dozví, kdy a kde má být. Odhadnout jak to může dlouho trvat než k předvolání dojde je těžké, s ohledem na veliké množství případů, které soudy řeší, možná měsíc nebo 2 do prvního přdvolání, či vyjádření se k žalobě a řízení samotné může trvat i 3/4 roku u civilního řízení, v případě trestního řízení bych předpokládala podobno dobu trvání.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

po dobu insolvencniho rizeni ma nejakou ochranou lhutu,kdyz nebude sve zavazky platit..bylo nam receno nic neplatit..takze nemuzou nam ho vzit nez bude soud?3 mesice ho nebudem platit a co se asi bude dit?:)

Proto jsem Vám doporučila promluvit s Home Creditem a případně si vzít nyní půl roku splátkové prázdniny a podobně.

Ochranná lhůta o níž hovoříte je tzv. moratorium, poskytuje se zejména v souvislosti s tím, aby bylo dlužníkovi umožněno mimosoudně vyrovnat své závazky, o moratorium musíte požádat, automaticky aplikováno není. Viz k tomu blíže: ODKAZ

Detailní informace o insolvenci - vizte zde:
ODKAZ

kdyz se budem domlouvat s hom.kr. na prazdniny tak musime uvect duvod..tajit insolvenci. a pak az to zjisti tak to muzou udat jako podvod?uz jsem v takovem kolotoci:-)uz aby se zastavil

Mohlo by se také v nejhorším případě stát, že insolvence nebude povolena, proto bych s HC komunikovala a uvedla například, že s ohledem na současnou finanční situaci žádáte o prázdniny. Přeji hezký zbytek víkendu, a držím Vám palce.