Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.066.038

Majetkové vypořadání partnerů

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na majetkové vypořádání partnerů. V roce 2009-2010 jsme se s partnerem nastěhovali do RD mých rodičů (vlastníci) kde jsme v těchto letech započali rekonstrukci. Na rekonstrukci jsem si brala úvěr 600 000 ze stavebního spoření a také jsem ho uhradila. Další roky už žádná rekonstrukce neprobíhala, pouze běžné vybavení bytu na kterém jsme se společně podíleli. Partner nemá žádnou smlouvu ani nájemní. Nájem ani energie neplatil a dále neplatí. Momentálně jsme se rozešli a já jsem byla nucena odejít z bytu. Partner po mně žádá vypořádání majetku. Potřebovala bych vědět, na co má nárok. Chce mě žalovat o bezdůvodné obohacování. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není zřejmé, z jakého titulu Váš bývalý manžel požaduje vydání bezdůvodného obohacení. Pokud nefinancoval ze svých peněz rekonstrukci, pak jste na jeho úkor bezdůvodně neobohatila. Jestliže financoval zakoupení vybavení bytu (spotřebičů, nábytku apod.), pak má právo buď na vydání oněch věcí (které teoreticky nyní může odvézt sám, vzhledem k tomu, že byt/dům obývá sám), či na úhradu jejich nynější hodnoty v penězích. Pokud by chtěl tedy z tohoto důvodu podávat žalobu, musel by u soudu prokázat pořízení předmětných věcí – účtenkami či spíše výpisy z účtů, apod.