Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.827

Výpověď z nájmu

1 odpověď

Dobrý den, mám velký problém v této těžké době a mám obavu, abych neskončila na ulici. Dostala jsem výpověď 3 měsíce z nájmu, nemám uvedený důvod, protože prý mi udělali trvalé bydliště a já chtěla po zvýšení nákladů žádat o příspěvek na bydlení. Pův. platba 8500, - a nyní 9900. Nevím, kam se obrátit, co mám dělat, bohužel na podzim mi až končí insolvence. Ještě tu mohu být do konce června a pak nevím.
Předem Vám děkuji za informaci, s pozdravem Podestátová 704365474

Dobrý den,

nemohu Vám dát konkrétní radu, jak postupovat, neboť jste ve Vašem dotazu neuvedla konkrétní okolnosti. Např. zda jde o smlouvu na dobu určitou či neurčitou, zda jde o nájemní či podnájemní smlouvu, což má vliv na formu výpovědi. Výpověď u nájemní smlouvy musí být vždy podrobně odůvodněna, jinak je neplatná a nájemce se může soudně domáhat vyslovení neplatnosti výpovědi. U podnájemních smluv, kdy je pronajímatelem nájemník, nikoliv majitel bytu, již nejste jakožto podnájemník chráněna zákonem a nájemní vztahy se řídí pouze smluvním ujednáním, i pokud jde o formu výpovědi a její povinné náležitosti. Je tedy možné, že výpověď je neplatná a lze se bránit, nemám však dostatek informací, abych tuto skutečnost posoudila. Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda Vám byla dána výpověď z důvodu Vašeho nesouhlasu se zvýšením nájemného, což u nájemní smlouvy nemůže být důvodem k dání výpovědi. Doporučuji Vám vyhledat ve Vašem okolí občanskou poradnu, kde by Vám mohli bezplatně pomoci.