Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.066

zúžení SJM

1 odpověď

Dobrý den,
poprosím o radu. S manželem máme schválený hypoteční úvěr a zarezervovanou nemovitost (rezervační poplatek 180 000, -) Úvěr nám schválili a jako zástava bude nový byt a můj byt (který jsem nabila před manželstvím). Během schvalování hypotéky jsem zjistila že manžel dost peněz prosází (15tis měs). Vždy si vše poplatil, nikdy se nezadlužil. Ovšem já mám obavy z budoucnosti. Máme 2 malé děti, a bojím se že do sázení manžel spadne. Bohužel už nás tlačí čas, a žádost o hypoteční úvěr už nejde upravit. Já se tedy ptám, pokud bych žádost podepsala, a den poté bychom sepsali zúžení SJM, je možnost toto zúžení uplatnit i na hypoteční úvěr co byl podepsán den předem? Nebo se zůžení týka jen dluhů budoucích? Nemovitost by patřila tedy jen manželovi, a dluh také? Je toto možné právně upravit? Nebo je jedinou možností rozvod, a vypořádání SJM? Manžel podniká a na hypotéku by dosáhl i sám. Jenže já už jsem v žádosti uvedená, a není už bohužel prostor to upravit. Slibuje že po podpisu smlouy, lze i vyvázat můj byt ze zástavy (doplacením části kupní smlouvy, nebo zajištěním jiné nemovitosti). Pokud bychom od smlouvy odstoupily, příjdeme o rezervační poplatek 180 000, -. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud byste chtěla, aby hypotéka byla psána pouze na manžela a jen on byl vlastníkem nemovitosti, pak by bylo nutné provést zúžení SJM předem a toto doložit k žádosti o hypoteční úvěr. Pokud nyní podepíšete žádost o hypotéku společně, pak je možnost vyvázat se z hypotéky až po jejím schválení, kdy však záleží na podmínkách jednotlivé banky, kdy banka bude požadovat notářský zápis o zúžení SJM (není tedy nutný rozvod). V každém případě je dobré před samotným zúžením SJM jednat s bankou, abyste měli jistotu, že Vás banka následně skutečně z hypotéky vyváže.