Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.253

Hypotéka a další dluhy

1 odpověď

Dobrý den. Jak lze vyřešit situaci kdy, manželé splácí hypotéku na rodinný dům (na manžele je dům napsaný) a k tomu mají asi deset dluhů - z toho dvě starší exekuce a nové exekuce hrozí. Celkem jsou dluhy i s hypotékou 1 500 000 Kč. Je pravda že při vstupu do insolvence se dům s hypotékou prodá? Jak lze nejlépe nepřijít o dům a platit dále hypotéku a další dluhy. Hypotéka je pravidelně splácena. Děkuji

Dobrý den,

jestliže je hypotéka řádně splácena, je možné povolit oddlužení i bez účasti banky, kdy je nemovitost zpeněžena (propadne bance). Je však vhodné ne-li nutné pro vyhovění návrhu na oddlužení bez účasti banky (zástavního věřitele) nejprve v bance dohodnout podmínky, za jakých věřitel (banka) nedá, v případě oddlužení, pokyn k prodeji nemovitosti. Většinou banka trvá na tom, aby byly splátky hrazeny i v průběhu oddlužení tak, jak byly dohodnuty v hypoteční smlouvě (a to např. I jiným členem rodiny dlužníka). Dlužníci v oddlužení tedy musí hradit splátky dle rozhodnutí soudu, a vedle toho ještě zajistit placení splátek hypoteční bance, pokud nechtějí o svou nemovitost přijít.