Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.792

spor se sousedy

1 odpověď

Dobrý den, v roce 2020 jsme po domluvě se sousedy v ŘADOVÉ zástavbě odstranili průjezd, následkem čehož se odhalila sousedovic stěna z ytongu, původně říkal, že si opravu+ fasádu bude hradit sám, nyní chce opravu zaplatit od nás. Má na to právo? Kdybychom věděli, že stěnu budeme muset opravovat na vlastní náklady, demolice by nebyla tehdy provedena v takovém rozsahu, část společné zdi byla snad i údajně jeho, kterou jsme po domluvě s ním na vlastní náklady odstranili. Děkujeme za poradu. Prosím o odpověď ještě dnes (14.11.2020), spěchá.

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není zřejmé (a Vy si tím také zřejmě nejste jistý), kudy vedla hranice pozemku. Pokud stěna, kterou jste demolicí odhalili, stojí na pozemku souseda, nemáte žádnou povinnost zeď opravit, neboť jde o zeď souseda. V takovém případě lze aplikovat ustanovení § 1026 občanského zákoníku, dle kterého udržuje každý svým nákladem co je jeho, jsou-li rozhrady dvojité nebo je-li vlastnictví rozděleno.