Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.493

vrácení bazarového oblečení

1 odpověď

Ráda bych se informovala jak je to u vrácení nošeného oblečení bazarového původu při nákupu od soukromé osoby. Slečna si na bazarovém portálu koupila šaty 5500Kč, viděla fotky, měla rozměry a bylo jí nabídnuto osobní předání. Zvolila poštu. Po obdržení uvedla že látka je ve švech opotřebená a zašedlá a chce vrátit. Šaty neměly žádné skryté vady jako fleky, dírky, rozbitý zip aj. před koupí požádala ještě o 1000Kč slevu kterou ji bylo vyhoveno. Mírně zašedlý materiál byl vidět i na fotkách, ona tvrdí že z fotek to vidět jasně nebylo a je to klamání a jsem povinna vzít zpět. V popisu inzerátu bylo uvedeno doslovně-šaty nošené vše zohledněno v ceně. Obrátila se na administrátory webu a i oni v tomto případě rozhodli že jsme v právu a na reklamaci přistoupit nemusím. Slečna šaty i s mými vlastně nafocenými fotkami zároveň prodáva na tomto bazaru aniž by cokoli tedy uvedla v popisu jinak. Moje otázka z ní? Pokud nemá věc žádné vady jako fleky, dírky, aj, slečna dostala slevu- tak jak je to u posuzování použitého oblečení. Jaká je míra opotřebení materiálu a barvy která je u každého individuální. Ještě když to bylo přímo v textu. Slečna poslala dopis že odstupuje od smlouvy, je tento dopis nějak platný?

Dobrý den,

v případě zašlé barvy u švů nepůjde o vadu způsobující tzv. podstatné porušení smlouvy, neboť bylo inzerátu uvedeno, že jde o běžné opotřebení. O podstatné porušení by šlo, pokud by jak sama uvádíte šaty měly díry, rozbitý zip apod. , a nebylo by na to v inzerátu upozorněno. Odstoupení od smlouvy je tedy v tomto případě neplatné. Mohlo by jít maximálně o nepodstatné porušení smlouvy, kdy kupující může žádat přiměřenou slevu z ceny. Pokud však lze zašedlost materiálu rozpoznat i z fotek, nebyl by takový požadavek oprávněný.