Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.595

Docházka vedoucí

1 odpověď

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na vybírání přesčasů u vedoucího zaměstnance jmenovaného do funkce. Jde o to, že jsem dala výpověď a končím k 31.10. Při evidenci docházky jsem si doplnila minulý a tento měsíc chybějící hodiny daného dne hodinami z přesčasů, samozřejmě ty jsem si pak odečetla a zbývající přesčasové hodiny nemíním řešit. Jde mi o to, zda je to něco proti ničemu. Bylo a je i spousta hodin, které jsem si do docházky nepsala (po pracovní době telefonické dotazy, pochůzky a obstarávání alarmu, který musím fyzicky odblokovat, zkontrolovat prostor a alarm znovu nahodit. Aniž bych ještě odešla, mé docházky si (vzala si je z mé kanceláře bez mého vědomí) zkopírovala ekonomka a nařkla mne z falšování docházek. Jinak všechny i mé docházky mám podepsány jak zaměstnanci i mnou a řádně založené.
Děkuji Lucie

Dobrý den,

pokud jde o vybírání přesčasů, pak záleží na rozhodnutí zaměstnavatele, jak se bude v rámci podniku situace řešit. Jestliže nemáte žádnou vnitřní směrnici ohledně možnosti převedení přesčasů z minulých měsíců do dalšího měsíce, pak jste skutečně postupovala protiprávně a věc jste měla řešit se svým nadřízeným. Za falšování docházky hrozí okamžitá výpověď, neboť se považuje za hrubé porušení pracovní kázně, což ve Vašem případě již není na místě. Zaměstnavatel by mohl rovněž požadovat náhradu škody za neoprávněně vyplacenou mzdu – za hodiny, kdy jste v práci fyzicky nebyla. V takovém případě byste mohla argumentovat neproplacením Vašich předešlých přesčasů. Nicméně za přesčasy je považován pouze takový přesčas, který byl vykonán z nařízení zaměstnavatele.