Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.932

Doprovod rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení

1 odpověď

Dobrý den doprovázel jsem svojí družku do zdravotnického zařízení k ošetření které trvalo celý den a vyžadovalo doprovod a bylo nutné abych byl po celou dobu přítomen pro případ komplikací. Účetní jsem jako potvrzení o doprovodu donesl propustku protože nevím o tom že by nějaké jiné potvrzení pro doprovod existovalo. Účetní mi sdělila že jsem si měl nechat jako omluvenku vystavit OČR. Odpověděl jsem že nesouhlasím a že se řídím zákoníkem práce a mám nárok na volno jako doprovod na nezbytně nutnou dobu nejvýše však jeden den. Účetní odpověděla že ošetření určitě netrvalo celý den a že pokud jsem jen čekal ve zdravotnickém zařízení nemám nárok na proplacení celé směny a že na propustku uznávají pouze polovinu směny a na zbytek směny si musím vzít dovolenou ať už jdu k lékaři sám a nebo jako doprovod. Chci se tedy zeptat zda mám v tomto případě nárok na proplacení celé směny? Vymezuje zákoník práce co vše zahrnuje nezbytně nutná doba u ošetření/vyšetření? Může si zaměstnavatel upravovat kolik hodin mi maximálně proplatí v případě že půjdu sám k lékaři nebo jako doprovod? Předem děkuji za odpověď

Dobrý den,

podle bodu 8. Přílohy k nařízení vlády č. 590/2006 Sb. , Okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, má doprovod nárok na náhradu mzdy, pokud však pobírá ošetřovné z nemocenského pojištění, náhrada mzdy mu nepřísluší. Ošetřovné slouží k jinému účelu, než Vám tvrdila Vaše mzdová účetní – jde o dávku poskytující osobě, která osobně ošetřuje jinou osobu zpravidla po více dní. Doprovod nelze označit za ošetřování. Např. i pokud onemocní dítě, pak za první den či jeho část, kdy s ním jde rodič k lékaři, náleží rodiči náhrada mzdy, a až od dalšího dne, kdy musí rodič osobně pečovat o nemocné dítě, pobírá rodič ošetřovné.
Jen doplňuji, že nárok na náhradu mzdy náleží jen za nezbytně nutnou dobu doprovodu včetně čekání a cesty. Pokud není vyšetření vykonáno na nejbližším možné pracovišti, pak náhrada mzdy náleží za dobu, po kterou by trvalo vyšetření v nejbližším zařízení (zpravidla se tedy odečte cesta do vzdálenějšího zdravotnického zařízení).

Níže citace příslušného ustanovení Přílohy nařízení vlády:

8.  Doprovod
a)  Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu
1.  s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu,