Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.714

Výplata Nemocenské po uplynutí podpůrčí doby

1 odpověď

Dobrý den, prosím o radu : 6.5.2020 mi zkončila podpůrčí doba pro výplatu nemocenského (dlouhodobě PN - artróza kyčle III st. - horšící se stav), podána žádost o prodloužení - běží lhůta 90 dní, PN trvá (vzhledem k mému zdravotnímu stavu pokračovat v práci je nereálné), žádost o invalidní důchod zamítnuta (30%), odvolání podáno - běží lhůta 90 dní, nárok na starobní důchod mi vznikne 7.6.2021. Dovolím si Vás poprosit o radu, jak nejlépe postupovat a řešit moji situaci a jak nezůstat úplně bez prostředků (90 - 180 dní, ale není zaručeno schválení). Děkuji Vám mnohokráte za radu. Hovorka

Dobrý den,

místně příslušná okresní správa sociálního zabezpečení má povinnost rozhodnout o Vaší žádosti do 30 dní od jejího podání. Vzhledem ke skutečnostem, které uvádíte, tedy že není reálné, že v krátké době nabudete pracovní schopnost, lze očekávat, že Vám nebude prodloužena výplata nemocenské dávky. Lze tedy očekávat, že Vám Váš zaměstnavatel dá výpověď ze zdravotních důvodů dle ust. § 52 písm. e) zákoníku práce (zaměstnanec pozbyl dlouhodobě způsobilost konat nadále dosavadní práci vzhledem ke svému zdravotnímu stavu). Pokud Vám nebude přiznán invalidní důchod, pak budete mít nárok alespoň na podporu v nezaměstnanosti.