Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.908

Dodatek ke smlouvě

2 odpovědi

Vážení, jsem zastupitel obce Nový Kramolín a prosím o Váš názor.
Zastupitelstvo obce v roce 2018 před volbami na základě výběrového řízení odsouhlasilo firmu na výstavbu chodníku v obci v zakázce cca 5.000.000, - Kč. Po volbách do ZO v říjnu 2018 nové vedení obce odsouhlasilo smlouvu o dílo s vítěznou firmou. V této smlouvě bylo uvedeno, že stavba bude předána do konce září 2019.
Starostka obce podepsala 30.9.2019 dodatek smlouvy o dílo na prodloužení předání stavby do prosince 2019. Tento dodatek si, ale nechala odsouhlasit až 8.10.2019. Koncem září 2019 odstoupil jeden zastupitel, a jeho náhradník podepsal slib až právě na zasedání ZO 8.10.2019, kdy schvalovali již zmíněný starostkou podepsaný dodatek. V době, kdy starostka podepsala dodatek s datem podpisu 30.9.2019 tedy tento náhradník neměl ještě mandát. Přičemž právě hlas onoho zastupitele byl rozhodující při schválení výše jmenovaného dodatku.
Můj dotaz je, může starostka obce podepsat dodatek smlouvy o dílo bez jeho předchozího schválení zastupitelstvem, a může tedy zastupitelstvo obce odsouhlasit dodatek již předem podepsaný se zpětným datem, ?

Dobrý den,

pokud dodatek smlouvy předmětnou smlouvu modifikuje v podstatné náležitosti, kam dle mého názoru spadá i prodloužení účinnosti smlouvy, pak je nutné takový dodatek podepsat až po jeho schválení zastupitelstvem. Mám tedy za to, že starostka obce neměla právo podepsat dodatek ještě před jeho schválením zastupitelstvem a tento je tak absolutně neplatný. (Jiná by byla situace, kdyby byl zastupitelstvem odsouhlasen dodatek se zpětnou účinností, tj. s datem podpisu nejdříve 8.10.2019, přičemž účinnost by byla sjednána k 30.9.2019.).
Na okraj podotýkám, že na platnost a účinnost smluv nemá vliv podpis slibu nového zastupitele, záleží pouze na tom, zda souhlas k uzavření smlouvy udělil usnášeníschopný orgán.