Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.710

úroky z prodlení

1 odpověď

Dobrý den. rozvedla jsem se v r. 2013. v rozhodnutí soudu ohledně majetku bylo dohodnuto, že manžela musím do r. 2016 vyplatit z bytu v částce 380 000Kč. bohužel jsem to do dané lhůty nestihla, jelikož jsem vychovávala dvě děti. Se splátkam jsem začala až v r. 2017 a to 130 000, v. 2018 50 000 a 185 000, v r. 2019 5 000. a nyní chci doplatit posledních 10 000. Ty poslední peníze chci ovšem dát manželovi až za podpis, že se vypisuje z členství SBD a nebude tím již ani spolumajitel bytu. Tím ovšem začaly pro mě teda nepochopitelné problémy, jelikož výstup z SBD nechce podepsat, chce jen poslední doplatek /těch 10 000/ a pokud mu je nedám bez toho podpisu - výpisu z SBD, vyhrožuje mi soudem, že bude žádat úroky - penále za prodlení z vyplácení. Můj dotaz je - může po mě po 4letech od soudního rozhodnutí tyhle úroky z prodlení žádat? A jaká by bya výše úroku? A dále mám dotaz - pokud dál zůstane členem družstva - můžou být nějaké problémy v případě, že by zemřel? Měly by na můj byt nějaký nárok jeho další dvě děti? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

Váš bývalý manžel má na úroky z prodlení s vyplacením vypořádání právo, přičemž k dnešnímu dni by čili cca 130.000,- Kč.
Pokud jde o družstevní podíl, pak záleží, zda byla manželovi rozsudkem uložena převést na Vás svůj podíl. Pokud ano, pak tuto jeho povinnost povinnosti můžete exekučně vymáhat. Pokud ne, pak máte s bývalým manželem členský podíl v bytovém družstvu v režimu podílového spoluvlastnictví. V případě úmrtí pak dědí v tzv. první třídě dědiců všechny zůstavitelovi děti a jeho manžel rovným dílem. Dědický podíl tak mohou zdědit i další děti bývalého manžela, případně manželka.