Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.018

SVJ právo člena

1 odpověď

Mám byt v osobním vlastnictví v domě bytového družstva. Několik let fungujeme jako SVJ. Odsouhlasili jsme si na schůzi zateplení domu. Vedení SVJ však navrhlo také současně se zateplením domu zasklení všech lodžií. Několik z nás zasklení nechce. Bylo nám řečeno, že jsme byli přehlasováni, že lodžie nepatří k bytu, jen ji užíváme, že je součástí společných prostor. Můžeme se nějak bránit? Díky za odpověď. Helča

Dobrý den,

lodžie a zejména celý plášť domu je ze zákona součástí SVJ, proto o jejich úpravách či opravách musí rozhodnout shromáždění SVJ. Do tří měsíců od schválení rozhodnutí se můžete bránit podáním návrhu k soudu, aby o záležitost sám rozhodl - návrh je však možné podat jen z "důležitého důvodu" (§ 1209 odst. 1 občanského zákoníku).
Další možností je pak navrhnout projednání výjimky z plošného zasklení lodžií na příštím shromáždění SVJ. Pokud však SVJ souhlasit nebude, nemáte již další možnost jak rozhodnutí SVJ změnit. SVJ může mít např. zájem na tom, aby vzhled domu byl jednotný.