Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.133

Vyhorožvání zaměstnavatelem výpovědí §55 ZP - bossing v práci, zaměstnání a jak se mu bránit

1 odpověď

Mam dotaz ohledne vypovedi. Vedouci v zamestnani mi daval opakovane najevo, at dam vypoved, nesouhlasila jsem. Zacal mi davat smneny, na ktere jsem se stezi mohla dostavit, ale zaridila jsem si to. Pak me napadl ze ho pomlouvam a ze mam okamzite dat vypoved jinak ze mi dam sam paragraf 55 Zakoniku prace.
Co mam delat? Momentalne jsem na nemocenske, protoze jdu na operaci, kterou mi on vyslovne zakazal. Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

pokud jste na nemocenské, jste v ochranné době, kdy Vám zaměstnavatel dle ust. § 53 odst. 1 písm. a) zákoníku práce výpověď dát nemůže. Zaměstnavatel Vám ani nemůže zakázat jakoukoliv operaci, proto jste jistě ani takový zákaz neobdržela písemně.

§ 55 zákoníku práce představuje okamžité zrušení pracovního poměru, které lze dat jen ze zákonem stanovených důvodů, a takto danou výpověď musí zaměstnavatel dostatečně odůvodnit.

§ 55 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem
(1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,
a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,
b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Vás k výpovědi nikdo nemůže nutit. Chování Vaší vedoucí naplňuje znaky šikané na pracovišti bossing). Více o šikané a způsoby obrany se dozvíte zde: ODKAZ

Mohu Vám ještě nějak pomoci nebo potřebujete odpověď upřesnit?