Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.917

Vydržení, vydržovací právo členství v bytovém družstvu, BD

1 odpověď

Na přelomu roku 1999 a 2000 jsme si s manželkou převedli družstevní byt do osobního vlastnictví. Představenstvo SBD Olomouc rozhodlo, pokud doplatíme základní členský vklad (ZČV) do konce září 2000, zůstaneme členy SBD.
ZČV jsme doplatili 28.8.2000. V zákoně 72/94 Sb. §24 odst. 9 bylo do 30.6.2000 uvedeno „...nebo složí-li člen družstva do 30 dnů ZČV. “, s platností od 1.7.2000 bylo 30 dnů vypuštěno.
Od roku 2003 jsem byl opakovaně volen do představenstva SBD a za předsedu SA.
Od roku 2018 nás a s námi asi 2000 vlastníků SBD přestalo uvádět v prezenčních listinách jako členy SBD. Domníváme se, že zdůvodňovat to po 18 letech tím, že rozhodnutí představenstva není nad zákon, není možné.
Neplatí v takovém případě promlčecí doba nebo vydržovací právo?

Dobrý den,

§ 24 odst. 9 zákona č. 72/1994 Sb. , upravoval zánik členství v družstvu po převedení jednotky do vlastnictví. Přičemž členství uvedeným způsobem nezaniklo, pokud by i po převodu členství majetková účast člena družstva dosahovala alespoň výše základního členského vkladu.
Přijetím zákona o obchodních korporací a občanského zákoníku pozbyl ke dni 31. 12. 2013 účinnosti zákon č. 72/1994 Sb. , o vlastnictví bytů.
Zákon o obchodních korporacích ani občanský zákoník neříká, že by převodem družstevního bytu do vlastnictví člena družstva zanikalo jeho členství. Tedy trvalo-li Vaše členství v družstvu i po převodu družstevního bytu do Vašeho osobního vlastnictví nemohou Vás v roce 2018 členové družstva opomíjet.