Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.718

Neschopnost pracovniho zařazení

1 odpověď

Dobrý den.

Na úřadu práce jsem v evidenci od roku 23.12. 2013
Od února 2016 mi byl přiznán invalidní důchod 1. stupně - na tři roky.
V současné době nepobírám žádné sociální dávky - bydlím s matkou.
Podle posudkové komise bych měl pracovat 6 hodin denně.
Nesehnal jsem a ani mi nebylo zprostředkováno odpovídající pracovní místo
k mému zdravotnímu stavu - únavový syndrom.
Na úřadu práce mě chtějí dát do nějakých nesmyslných programů - aby si odfajfkovali činnost. Přemýšlím, že bych se nechal vyřadit z evidence úřadu práce.
Chci se zeptat, když nebudu v evidenci úřadu práce nebudu muset platit
sociální a zdravotní pojištění?
Mám zdravotní pojištění hrazeno z invalidní důchod 1. stupně?
A co sociální pojištění?
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
necháte-li se vyřadit z evidence na úřadu práce, tak za Vás nikdo nebude platit důchodové pojištění (jedna ze složky sociálního pojištění), které je za určitých podmínek placeno za osoby vedené v evidenci ÚP jako uchazeči o zaměstnání po dobu, po kterou jím náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci a v rozsahu nejvýše 3 let též po dobu, po kterou jim tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží s tím, že tato doba 3 let se zjišťuje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod.
Účast na důchodovém pojištění není povinná, ale může být i dobrovolná. Doporučuji tuto skutečnost zvážit, abyste až dosáhnete důchodového věku, měl patřičnou dobu důchodového pojištění, která je jednou z podmínek pro přiznání starobního důchodu.
Co se týče zdravotního pojištění, to za Vás jako poživatele důchodu platí stát.