Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.752

Vstup do bytového družstva před manžestvím a rozvod - vypořádání družstevního bytu při rozvodu

1 odpověď

Dobrý den.
Dcera byla za svobodna v pronájmu obecního bytu (6 let), potom se vdala. Za nějakou dobu vzniklo bytové družstvo BD nájemníků a manžel byl součástí smlouvy i s trvalým bydlištěm.
Chtějí se rozvést. Má její manžel nárok na nějaké vypořádání bytu - garsoniery, pokud odejde ze společného bydlení?
Jaká cena nemovitosti ce počítá do vypořádání?
Děkuji Němcová Eva

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že bytové družstvo vniklo až po uzavření manželství, vzniklo oběma manželům nájemní právo a oba se stali členy družstva. Členství družstvu je pak součástí společného jmění manželů a je nutné jej po rozvodu vypořádat. Společné jmění se vypořádává dohodou manželů, nedohodnou-li se manželé o vypořádání, může každý z nich navrhnout, aby o vypořádání rozhodl soud. Soud určí, kterému z manželů připadne družstevní podíl v bytovém družstvu. Družstevní podíl má podle zákona připadnout do vlastnictví tohoto z manželů, který jej výlučně jako vlastník užívá. Užívají-li družstevní podíl v bytovém družstvu oba manželé (např. obývají-li rozvedení manželé – dříve společní členové družstva – společně družstevní byt), bude družstevní podíl v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů (§ 32 odst. 5 zákona o obchodních korporacích). Případné vypořádání spoluvlastnictví družstevního podílu se provede podle obecných pravidel zrušení spoluvlastnictví (ust. § 1140 a násl. občanského zákoníku).