Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.772

Změna dědické smlouvy na smlouvu darovací - náležitosti

1 odpověď

Dobrý den.
Jsme 2 sestry. Náš otec je podruhé ženatý (jeho manželka není naše matka). Chatu, kterou vlastní, kupoval před manželstvím za jeho finanční prostředky.
Z důvodu zdravotního stavu našeho otce byla sepsána v 10/2017 dědická smlouva notářským zápisem, kde jsme uvedeny - já a sestra jako dědičky. Tento úkon byl podložen psychiatrickým vyšetřením otce (z důvodu Parkinsonovy nemoci)
Dotaz: Může otec provést změnu a DAROVAT chatu nám (dcerám) již nyní, za jeho života s naším souhlasem?
Děkuji.

Dobrý den,
uzavřená dědická smlouva neomezuje zůstavitele v nakládání s majetkem za jeho života, takže zůstavitel může majetek za života úplatně či bezúplatně převést dle svého uvážení i na jinou osobu než smluvního dědice.

Vzhledem k tomu, že zdravotní stav otce není dobrý, doporučuji k uzavření darovací smlouvy si obstarat zase lékařskou zprávu, zda Váš otec je schopen takové právní jednání učinit.