Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.652

Vymáhání výživného a zastupování matkou při vyřizování

3 odpovědi

Dobrý den, mám 19letou dceru, otec platí výživné nepravidelně, nyní 3 měsíce nezaplatil. Můžu zastupovat dceru v jednání s ním a jde než podám žalobu ho vyzvat k placení alimentů pravidelně. Pravidelně mu posílám SMS, aby peníze poslal, ale on neodpoví a telefon mi nezvedá. Dcera s ním je v kontaktu, on vždy řekne že peníze pošle, ale většinou to nedodrží. Dcera je na soukromé vysoké škole a já vydělávám, ale počítáme každou korunu. Finanční problémy nemá je jen nezodpovědný.
Děkuji.

Dobrý den, Vaše dcera je zletilá - žalobu si bude muset podat sama - bude uvedena jako žalobkyně, nicméně v následujícím řízení ji samozřejmě můžete jako obecný zmocněnec zastupovat. S podáním žaloby neotálejte, jako zletilá může žádat dlužné výživné pouze ode dne podání žaloby, nikoliv 3 roky zpětně jako u nezletilých dětí (mladších 18 let). Vzor žaloby naleznete zde - odkaz

Pokud zadáte Ctrl+F a výživné, pod vzorem je i komentář. Nezapomeňte prosím doložit potvrzení o studiu.

Pokud tedy dítě například řádně studuje na vysoké škole, trvá alimentační závazek po dobu studia, až do jeho dokončení. Rozhodující není ani dosažení věku 26 let, tato hranice se uplatňuje při výplatě dávek státní sociální podpory. Schopnost samostatně se živit bývá interpretována extenzivně jako schopnost samostatně uspokojovat všechny potřeby (hmotné, kulturní i bytové) a není vázána na dosažení určité věkové hranice (např. zletilost), resp. ani nutně na skončení vzdělávání dítěte.
Naproti tomu ale, pokud dítě nabude schopnosti živit se samo již před dosažením zletilosti, vyživovací povinnost rodičů zaniká.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Chtěla bych se zeptat zda je možnost ještě před podáním žaloby ho nějakým způsobem vyzvat k pravidelnému placení výživného.
Děkuji

Určitě, obraťte se písemně (doporučeně a na dodejku) Na Vašeho manžela (klidně i Vy, nemusí dcera - i když by bylo lepší, aby výzva šla od Vaší dcery). Uveďte zde, že výživné je placeno nepravidelně a že ho s ohledem na jeho zákonnou povinnost vyzýváte, aby výživné ve výši xxxxxxxxxx Kč, platil na Vámi uvedený účet, vždy k určitému dni v měsíci, že jinak budete řešit celou věc soudně.

Nad rámec Vaší otázky uvádím, že Vaše dcera má také nárok na příspěvek na dítě - informujte se na příslušném úřadu sociálního zabezpečení. Vyplácí se do 26 let věku, pokud osoba studuje. Toto si také bude muset vyřídit Vaše dcera sama (je zletilá).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?