Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.858

Povinnost PENB, průkaz energetické náročnosti budov po 1.1.2019 u SVJ bytových domů?

1 odpověď

Dobrý den,
Jsme SVJ, dům s 8 byty, v 7 bytech bydlí jejich majitelé, jeden byt majitel pronajímá.
O průkaz energetické náročnosti budov – PENB naše SVJ nepožádalo. Jsme i tak povinni si PENB do 1.1.2019 nechat vypracovat?
Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

Dobrý den,

do 30. 6. 2015 dle § 7a odst. 1 písm. c) bodu 3. zákona č. 406/2000 Sb. , o hospodaření energií, stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek bylo povinno zajistit zpracování průkazu pro užívané bytové domy nebo administrativní budovy s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 1 000 m2 do 1. ledna 2019.
Z tohoto ustanovení vyplývalo, že povinnost zajistit zpracování PENB do uvedeného data vznikala přímo společenství vlastníků jednotek.

Toto ustanovení však bylo k 1. 7. 2015 novelizováno a od této doby již se na společenství vlastníku jednotek tato povinnost nevztahuje. Povinnost SVJ opatřit si průkaz energetické náročnosti budov zůstává v případě prodeje budovy nebo ucelené části nebo při pronájmu budovy.

V případě, že jeden z majitelů SVJ svůj byt pronajímá má povinnost nechat si zpracovat PENB nebo nahradit PENB vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku (§ 7a odst. 3, odst. 7).