Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.607

Věcné břemeno užívání - uživatel ohrožuje majetek, zdraví a život spolubydlících osob

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, koupili jsme dům po babičce.
V domě s námi bydlí pán (81 let), který má zřízené věcné břemeno doživotního užívání nemovitosti.
Poslední dobou se jeho chování zhoršuje i zdravotní stav, nechává nám zapnutý plyn v domě (naštěstí jsme byli doma už 2x se stalo), když se sprchuje nechá zapnutou vodu.
Teď má za pánem chodit pečovatelka, jednou týdně. Nezaručí nám nikdo, že nenechá např. zapnutý plyn.
Jde se proti tomuto nějak vůbec bránit, s jeho rodinou která bydlí 200 km není řeč a ani nám nevěří.
Lékařka také nemá asi čas to řešit.
Každý den máme strach co se stane.

Potřebovali bychom zrušit věcné břemeno ohrožující život, zdraví a majetek majitele a spolubydlící osoby a nebo učinit tuto osobu nesvéprávnou pro duševní nemoc (demenci).

Dobrý den,
s existencí věcného břemene užívání nic bez souhlasu osoby oprávněné neuděláte. Pán má právo dům užívat v rozsahu, v jakém mu to jeho věcné břemeno umožňuje. Rozumím Vašim obavám o nemovitý majetek i zdraví pána. Doporučuji si z těchto důvodu nemovitý majetek dobře pojistit a také se zaměřit na bezpečnost užívání různých spotřebičů v domě. Existují spotřebiče, u kterých je možné nastavit automatické vypnutí po určité době atd.
V případě, že se zdravotní stav pána bude zhoršovat je možné zvážit přemístění do pečovatelských domů nebo domů pro seniory, ale s tímto by musel pán vždy souhlasit.