Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.858

Exekuce na plat, mzdu při vydání insolvenční vyhlášky v insolvenčním řízení

3 odpovědi

Dobrý den
Mám více exekucí, na které je vydáno exekuční srtrhávání z platu. Podal jsem žádost o oddlužení, je vydána soudem vyhláška a čeká se na schválení, či zamítnutí. Toto trvá již 2 měsíce, ale i přes to mi na firmě strhávají na exekuce. Chci se touto cestou optat zda to není v rosporu s vyhláškou o oddlužení. Děkuji

Dobrý den. Je-li podán insolvenční návrh na povinného, má plátce mzdy i nadále povinnost provádět srážky ze mzdy na základě exekuce. Insolvenční zákon sice stanoví, že po zahájení insolvenčního řízení nelze exekuci provést, nicméně exekuční řád jako zvláštní právní předpis spojuje provedení exekuce až s úkony, které nastupují po právní moci exekučního příkazu. V případě exekuce srážkami ze mzdy je tak provedením exekuce zaslání srážek na účet soudního exekutora.

Po zahájení insolvenčního řízení musí proto plátce (zaměstnavatel) srážky ze mzdy nadále provádět a sražené částky deponovat do rozhodnutí o insolvenčním návrhu. V případě, že je insolvenční řízení zastaveno nebo insolvenční návrh odmítnut či zamítnut, zašle plátce deponované srážky soudnímu exekutorovi. Pokud insolvenční soud rozhodne, že povinný je v úpadku, musí se plátce pro informace ohledně zaslání sražené částky obrátit přímo na insolvenčního správce.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Jen na okraj bych chtěla podotknout, že pokud pracujete ve firmě, nemáte plat, ale mzdu. Plat se vyplácí státním zaměstnancům. U soukromých subjektů se jedná o mzdu. Lidé si to hodně pletou.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?