Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.784

Zkrácení pracovního úvazku zaměstnavatelem - může to zaměstnanec odmítnout a požadovat původní mzdu a pracovní dobu?

3 odpovědi

Pracovní smlouva 35 hodin týdně.
Pracovní doba navržená zaměstnavatelem 39 hodin týdně. 4 hodiny navíc vybrat jako náhradní volno.
Prodejna potravin s hmotnou odpovědností, dvě prodavačky.

Dobrý den,
mohl/mohla byste lépe formulovat otázku. Z Vámi uvedených informací není patrný žádný dotaz.

Z důvodu poklesu měsíční tržby nám byl zkrácen pracovní úvazek z 40 hodin na 35 hodin týdně. Ale prodejní dobu nám nařídil na 39 hodin týdně, s tím, že si rozdíl 4 hodiny máme vybrat během týdenní pracovní doby.
Obě dvě máme podepsanou hmotnou zodpovědnost.
Může nám zaměstnavatel tohle nařídit.

Dobrý den,
zákoník práce upravuje stanovenou týdenní pracovní dobu pro jednotlivé zaměstnance. Není-li stanoveno jinak činní pracovní doba 40 hodin týdně. Zaměstnavatel může Vaši pracovní dobu jednostranně zkrátit a to pouze po předchozím uveřejnění ve vnitřním předpise nebo v kolektivní smlouvě (působí-li u zaměstnavatele odbory), ale vždy musí být zachována výše mzdy. Rozhodne-li se zaměstnavatel společně s pracovní dobou krátit i mzdu, potřebuje k tomu souhlas zaměstnance.
Tedy pokud jste se zaměstnancem nepodepsala dohodu o zkrácení pracovní dobu a zároveň snížení mzdy, tak pracovní dobu zkrátit může, ale mzdu snížit bez Vašeho souhlasu nemůže. Dohoda o hmotné odpovědnosti na krácení pracovní doby nemá vliv.