Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.061.454

Nárok na rodičovský příspěvek u druhého dítěte

2 odpovědi

Dobrý den,
do dubna tohoto roku jsem na rodičovské (do 3 let dítěte), čekám však další dítě a zřejmě se budu muset evidovat na ÚP. Předchozí pracovní poměr byl skončen na dobu určitou, poté jsem byla na nemocenské a pak mateřská a rodičovská. Dotaz je, zda budu mít nárok na mateřskou u druhého dítěte, které se narodí v září.
Předem děkuji za odpověď.
Klára

Nejdříve jsem ověřila skutečnost, že tedy na druhou mateřskou dovolenou nenastoupíte ani v rámci ochranné doby 180 dní po ukončení pojištění ve smyslu § 15 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění.

Ustanovení § 30 odst. 5 zákona o sociální podpoře stanoví, že nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Budete tedy přímo pobírat ročičovský příspěvek a nikoliv tedy peněžitou pomoc v mateřství.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď.