Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.828

Zaměstnavatel přeložil zaměstnance do jiného města - je možná okamžitá výpověď?

3 odpovědi

Dobrý den, u zaměstnavatele mám napsané místo výkonu práce v nějakém městě a zaměstnavatel mě automaticky dal do jiného místa kde pracuji už dlouho dobu. mohu dát okamžitou výpověď z tohoto důvodu? Děkuji R.Ž.

Tato skutečnost není důvodem pro okažité ukončení pracovního poměru - důvody jsou obsažné v § 56 ZP: zdravotní důvody, nevyplacená mzda, případně její část.

Pokud máte ve smlouvě místo výkonu práce uvedeno jako JIHLAVA, například a dnes Vás zaměstnavatel posílá za prací například na KLADNO, bylo by možné tuto situaci posoudit jako vysílání na pracovní cesty, nebo podle § 41 dost. 4 ZP přidělení na pracoviště pro zabránění nějaké imořádné události (např. v prodejně by nemel kdo prodávat, musel by obchod zavřít). V těchto případech by Vám měla minimálně náležet například náhrada cestovného. Pokud byste tuto skutečnost žádal proplatit a pokud by Vám nebyla do 15 vyplacena šlo by o důvod pro okamžité ukončení pracovního poměru podle § 56 ZP viz výše.

Obecně lze pracovní smlouvu změnit pouze se souhlasem stran (§ 40 ZP) pokud jste tedy souhlasil,například jen tím, že na nové pracoviště dojíždíte, bude težké prokazovat opak.

Pokud chcete pracovní poměr ukončit navrhovala bych ukončení pracovního poměru dohodou.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

pracuji na jinem místě trvale než mám ve smlouvě. nyní chci skončit a nevím jak abych dostal odstupné....

Pokud ukončíte okamžitým rozvázáním pracovního poměru - nárok na odstupné Vám nevznikne.

Nárok na odstupné je velmi omezený - důvody: ruší se zaměstnavatel, přemísťuje-li se zaměstnavatel, nadbytečnost, případně pracovní úraz , nebomc z povolání.

Pokud tedy ve vašem případě došlo k přemístění nebo zrušení zaměstnavatele v místě, které máte jako místo výkonu práce ve smlouvě - odstupné by Vám náleželo. Tady není rozhodné zda dostanete výpověď nebo dohodu - v obojím případě by Vám odstupné náleželo, rozhodně si ale nechtě uvést důvod ukončení prac. poměru uvést v dohodě nebo ve výpovědi.

V jiných případech Vám nárok na zákonné odstupné nevznikne.