Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.628

Nárok na výživné po roční pauze ve studiu

6 odpovědí

Dobrý den, dceři je 20 let, s jejím otcem jsme rozvedeni, výživné platil do jejich 18ti let. Dcera skončila školu, ale neměla výuční list. Rok nestudovala a po jednom roce nastoupila do jiné školy (na tři roky). Její otec už ale odmítá platit výživné. Má dcera šanci vysoudit výživné ,když mezi oběma školami byla roční pauza? V té době nepracovala. Děkuji za odpověď.

Dobré ráno,

Vaše dcera pokud studuje a je mladší 26 let (včetně) je podle zákonů nezaopatřeným dítětem, které se soustavně připravuje na své budoucí povolání a proto má nárok i na výživné.

Dovolím si Vás odkázat na vzory - výživné pro zletilé dítě. Pokyny naleznete pod vzorem. Návrh si bude podávat dcera sama - myslím svým jménem.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Vizte též tento odkaz:
odkaz

Děkuji za odpověď.Ještě mě zajímá jedna věc.Dcera žije sama,já jí na výživu přispívám dobrovolně každý měsíc.Pokud podá návrh na výživné od otce,bude soud určovat soudně výživné i mně,když jí platím dobrovolně?Ona nemá žádný příjem a studuje denní studium.

V textu návrhu se může objevit, že matka platí xxxx Kč.

Na konci návrhu se uvádí co žalobce žádá - může tedy uvést, že vy máte platit tolik kolik platíte a její otec tolik kolik platí.

Vás v návrhu uvést může i nemusí. Nicméně bude dobré pokud se objeví v textu, kde jsou popisovány skutečnosti, že Vy platíte.

Doplňuji nad rámec dotazu, že by bylo na místě aby zvážila zda nesplňuje podmínky pro přídavek na dítě -také vyplácen do 26 let, případně zda nemá nárok na příspěvek na bydlení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Podobné dotazy byly již v naší bezplatné právní poradně řešeny zde: odkaz