Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.507

Proplácení práce o víkendu jako prémie - je to dle Zákoníku práce?

1 odpověď

Dobrý den,
pracuji v obchodě jako prodavačka. Pobírám částečný invalidní důchod (1. stupeň), stejně jako mé spolupracovnice. Jsme celkem 4, střídáme se ranní a odpolední, denně opracujeme 3,5 hodiny každá. Máme 81 Kč/hodinu. Přesčas nesmíme dělat z důvodu nedostatku peněz zaměstnavatele, ale soboty nám platí jako prémie. Na co máme nárok a jestli není takové jednání protiprávní. A můžeme nějak dokázat, že pokud si vybereme dovolenou v březnu, zaměstnavatel chce toto proplatit až za duben, tedy v květnu, kdy bude průměr za dovolenou nižší? Z čeho nás zaměstnavatel vyplácí, jestli na nás pobírá nějaké příspěvky od státu, atd.
Děkujeme.

Dobrý den,
pokud jde o prokázání dovolené, musely byste se obrátit na inspektorát práce, nechť jednání zaměstnavatele prošetří. Pravděpodobně zaměstnavatel nějakou dotaci pobírat bude, ale to by bylo třeba nahlédnout do účetnictví, jak to zaměstnavatel vede. Pokud Vám soboty nad rámec pracovní doby hradí jako prémie, není to v pořádku a měl by to hradit jako přesčasové hodiny. Bohužel s tím ale nic jako zaměstnanci neuděláte, proto v případě sporu kontaktujte inspektorát práce.