Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.466

Nárok na doživotní rentu od pojišťovny - pracovní úraz s trvalými následky

2 odpovědi

Dobrý den. Při práci (v kamenolomu) 16.4.2012 úderem palicí odlétl kus železného klínu do levého oka, od té doby jsem v dočasné pracovní neschopnosti. Při sepisování pracovního úrazu byla sepsána má 10% spoluúčast. Mám poškození 80% u levého oka a tento týden mě byl přiznán invalidní důchod 1. stupně.
7.3.bude ukončena pracovní neschopnost a následná výpověd z práce. Bude mě vyplaceno 90% do průměrného platu a trvalé následky. Mám nárok od pojišťovny na rentu? Předem děkuji za odpověd,Zdeněk.

Pokud Vám byla, bude, dána výpověď podle § 52 písmeno d) zákoníku práce (ZP) - což předpokládám, tedy že jste se stal práce nezpůsobilým v důsledku pracovního úrazu - výpovědní důvod musí být ve výpovědi uveden, po dsankcí neplatnoti výpovědi. V takové případě Vám náleží odstupné podle § 67 odst. 2 ZP ve výši nejméně 12násobku průměrného výdělku. Pokud Vám odstupné nebylo poskytnot, obraťte se na soud.

Vaše druhá otázka zda máte nárok na rentu od pojišťovny mi není úplně jasná, proto níže uvádím veškeré platby, které by mohli ve Vaší situaci přijít v úvahu:
- V rámci sociálního zabezpečení Vám vznikne nárok na invalidní důchod.
- Podkud jste měl uzavřené životní pojištění, nebo úrazové pojištění - je možné, že Vám vznikne nárok i zde, záleží na smlouvě
- dále Vám podle zákoníku práce náleží náhrady podle § 369 ZP tedy ztráta na výdělku (poskytuje se rozdíl mezi výdělkem před úrazem a výší nemocenského), náhrada za ztrátu na výdělku po skončení nemocenské (opět ve výši rozdílu), bolest a ztížení společenského uplatnění (na to je tabulka od ministerstva zdravotnictví, kde 1 bod činí 120 Kč - s tím Vám pomůže Váš ošetřující lékař), účelně vynaložené náklady spojené s léčbou a věcná škoda.

VÁŽENÝ PANE ZDEŇKU, NEUZAVŘELA JSEM NAŠI KONVERZACI, A PROTO BUDETE-LI MÍT DOPLŇUJÍCÍ DOTAZ, ČI SE OBJEVÍ NĚCO NOVÉHO V PRÁCI, JSEM VÁM K DISPOZICI. S POZDRAVEM EK