Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.964

Dluh manžela z podnikání - odpovědnost manželky po rozvodu manželství, bude dluh splácet?

1 odpověď

Dobrý den,
manžel zkrachoval se svou firmou v roce 1997, zůstal dluh asi 1 milion korun.
Jaká by byla povinnost manželky platit dluh za manžela po jeho smrti?
Děkuji.

Dobrý den,
do společného jmění, nebylo-li zákonem nějak modifikováno, patří nejen aktiva ale i pasiva tedy dluhy. Tedy odpovědnost za dluhy za trvání manželství nesete nyní také oba, bez ohledu na to zda dluhy platí Váš manžel. Tzn. kdyby je přestal platit a došlo k jejich vymáhání, mohli by exekutoři požadovat jejich hrazení i po Vás.
Po smrti Vašeho manžela, by došlo nejprve k vypořádání Vašeho společného jmění, kde by byl rozdělen jak majetek, tak i dluhy. Následně by bylo přistoupeno k dědictví po Vašem manželovi a byla-li byste povolána jako dědic a příjmula dědictví, tak byste zdědila i tu druhou půlku dluhů.
Tedy doporučuji, obáváte-li se dluhů Vašeho manžela obrátit se na notáře nebo někoho z řad advokátů s možností modifikovat Vaše společné jmění, např. jej zúžit. Seznam advokátů naleznete zde: http://www.advokatikomora.cz.
Tím však vyřešíte situaci pouze za trvání manželství. V případě úmrtí manžela budou dluhy vždy předmětem dědictví.