Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.966

Vymáhání dlužné mzdy po zkrachovalém zaměstnavateli

4 odpovědi

Dobrý den,
mám takový dotaz, měla jsem zaměstnavatele a pracovala jsem u něj 4 měsíce. Nikdy mi nedal platový výměr, měla jsem jen smlouvu a v té nebyla uvedena výše mzdy. Zaměstnavatel mi vyplácel jen zálohy, pak zkrachoval. Dlužnou mzdu nevyplatil. Je nějaká možnost vymáhání mzdy?
Předen děkuji za odpověď.

Prosí o dolňující informaci, zda bylo na Vašeho bývalého zaměstnavatele zahájeno řízení o insolvenci?

A dále zda z Vaší pracovní smlouvy vyplývá, kolik měla činit Vaše mzda, případně zda mzdu posílal na Váš účet a je tedy patrné, že zaslal jen určitý obnos.

Zahájeno myslím nebylo a on mi nikdy nedal smlouvu jen zalohy treba 1000 atd..

A posílal Vám peníze na účet? Pak by bylo možno žalovat z bezdůvodného obohacení.

Nicméně, pokud nemáte smlouvu, pochybuji, že by Vám hradil sociální zabezpečení, obávám se, že Vaše šance na získání těchto částek budou mizivé.

Nicméně můžete napsat výzvu na uhrazení nezaplacených mezd za dané období, že v případě, že nebude uhrazeno budete celou věc řešit soudně. (což bych nedoporučovala, ale napsat mu to můžete, a nepůjde o nezákonnou výhrůžku, neboť pokud někdo dluží, je na snadě žádat peníze zpět).

Z vašeho dotazu nevyplývá, zda jde o právnickou nebo fyzickou osobu, pokud šlo o právnickou osobu (s.r.o., vos, ks apod.), můžete existenci tohoto subjektu ověřit v obchodním rejstříku na stránkách odkaz - zadáte název té obchodní společnosti a objeví se Vám výsledek hledání.