Počet stránek ve webu: 39.116

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.

NACHÁZÍTE SE NA ONLINE CHATU PRÁVNÍ PORADNY
DOTAZY V CHATU PŘIJÍMÁME KAŽDÝ SUDÝ TÝDEN V SOBOTU PO 9. HODINĚ
(PŘÍJEM DOTAZŮ MAX. DO 11 HOD.)

Dotazy mimo online chat můžete poslat každý den zde.
Dotazy týkající se EXEKUCE A INSOLVENCE prosím ukládejte kdykoliv zde.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 2.339.637

Nevyměmění občanského průkazu, OP po rozvodu z důvodu vyřizování v bance - hrozí pokuta za nevyměněný průkaz?

Odesláno: 
Otevřeno 1865 x
1 odpověď
 
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na platnost OP po rozvodu. Rozvod nabyl právní moci 29.7. 2016. Řešíme však ještě hypotéku, konkrétně vyvázání exmanžela z hypotéky mimo fixaci dodatkem smlouvy a převod pojištění úvěru z manžela na mě. V bance nám bylo řečeno, že OP si zatím měnit nemáme a že by bylo lepší mít při podpisu ty dosavadní. Jenže v bance se to protáhlo, takže smlouvu o vyvázání exmanžela z hypotéky jsme podepsali až 22.9. 2016 a převod pojištění máme podepsat příští týden.
Chci se zeptat, jaká nám hrozí pokuta, že jsme OP nevyměnili do 15 dnů od nabytí právní moci rozsudku a jestli vůbec smlouvy podepsané s dosavadními doklady jsou platné.
Děkuji Eva
 
Dobrý den,

podle ust. § 14 odst. 1 písm. d) bod 3. zákona o občanských průkazech platí, že do 15 dnů od právní moci rozvodu manželství je občan povinen požádat o vydání nového občanského průkazu.

Následně podle ust. § 16a odst. 1 písm. c) se jedná o přestupek, za který může být uložena pokuta až do 15.000,- Kč.

Obecní úřady však tyto přestupky striktně nehlídají a často tolerují delší lhůty pro výměnu dokladů. Nelze však na toto „nepsané pravidlo“ stoprocentně spoléhat.

Na platnost smlouvy nemá skutečnost, že jste si nevyměnila doklad totožnosti vliv.