Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.530

Celoročně otevřené okno sklepa souseda a prochladnutí přízemního bytu - jak se bránit?

1 odpověď

Dobrý den,
žiju v bytě v ov, jsme SVJ. Přímo pod mým bytem je sklep v osobním vlastnictví sousedky, která chová kočky a aby mohly ven, nechává v tomto sklepě celoročně otevřenou ventilačku. Léta se s ní pokouším domluvit, aby na zimu to okno zavřela, ale marně. Mně díky tomu prochladá podlaha. Nevím, co je možné v rámci SVJ, bojím se, že nic moc. Nějaká písemná výzva nemá cenu, ona stejně neposlechne. Domovní řád nemáme, ve stanovách o něčem takovém nic není. Chci tento problém už definitivně vyřešit, jsou vůbec nějaké možnosti? Děkuji

Dobrý den,
jedná se o klasický sousedský spor, který pravděpodobně nebude možné řešit domluvou, ale soudně. Doporučovala bych zvolit následující postup. Zaslat sousedce výzvu s tím, aby přestala v tomto jednání, které Vás obtěžuje a je způsobilé způsobit i škodu - podlaha může vlhnout, apod. Ve výzvě ji upozorněte, že pokud nepřestane s tímto jednáním, obrátíte se na soud, kdy v případě jejího neúspěchu ve sporu jí bude uložena povinnost nahradit i nemalé náklady soudního řízení. I když píšete, že výzvu neposlechne, je tato výzva nutná s ohledem na požadavek zákona. Pokud skutečně v jednání nepřestane, nezbude, než k soudu podat žalobu, kterou se budete domáhat, aby jí bylo soudem uloženo zdržet se takového jednání. Je nutné pamatovat na to, že zákon v případě sousedských sporů požaduje, aby jednání souseda bylo natolik obtěžující, že je to "nad míru přiměřenou místním poměrům". Proto je nutné ještě před podáním žaloby zvážit, jak moc Vám její chování vadí a co způsobuje a co by mohlo způsobit. Tedy jak závažné může mít důsledky - zničená podlaha, únik tepla z domu, riziko krádeží apod.
S pozdravem,