Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.940

Macecha zapřela majetek po otci v dědickém řízení - co dělat?

3 odpovědi

Dobrý den
mám dotaz k vypořádání dědictví po mém zesnulém otci. Otec žil v druhém manželství. V závěti jsou uvedeny 2 body dědění v prvním bodů mi otec odkazuje 1/4 hodnoty zaknihovaných akcií v druhém bodů 1/4 z hodnoty majetku v bezpodílovém manželství. K druhému bodů je ovšem připojena smlouva o zúžení společného jmění manželů SJM, ze které vyplývá, že jeho majetek je nepatrný a notářství rozhodlo, že se dědické řízení pro neparnost majetku zastavuje dle § 175 h. Domnívám se však že jsem byl manželkou otce úmyslně poškozen - že zapřela skutečný majetek a mám tedy dva dotazy jakým způsobem mohu napadnout dědické řízení a pak mám druhý dotaz že zákona musím obdržet minimálně 1/2 z mého práva je závěť platná v tom bodě kdy mi určuje 1/4 jakési hodnoty akcií a dále pak
1/4 prakticky nulové hodnoty? domnívám že že dle paragrafu 479 jsem poškozen a v této části je závěť neplatná. Mám pravdu nebo je to dle zákona
dobře. Mohu to nějak napadnout jako úmyslně poškození mých práv? A jakým způsobem mohu postupovat když se domnívám že majetek mého otce je mnohem vyšší např. vybavení bytu finanční prostředky akcie ceně papíry atd.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ustanovení § 479 občanského zákoníku stanoví, že by se zletilým potomkům mělo dostat tolik, kolik činí 1/2 jejich zákonného dědického podílu.

§ 473 OZ stanoví, že v první skupině dědí zůstavitelovi děti a manžel, každý rovným dílem (tzn. po polovině). Polovina ze zákonné podílu (poloviny) je 1/4.

S ohledem na výše uvedené mám za to, že v tomto směru j ustaovení závěti platné a v souladu se zákonem.

S ohledem na skutečnost, že se závěť jeví jako platná a Váš zákonný nárok neopomenutelného dědice se zdá, že byl dodržen, nebude zde příliš prostoru pro rozporování správnosti děddického řízení.

Pokud bylo řízení zastaveno podle § 175h o. s. ř. - pokud zůstavitel zanechal majetek nepatrné hodnoty, soud takový majetek vydá vypraviteli pohřbu. Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné.

Pokud máte pocit, že nějaký majetek nebyl do dědictví zahrnut, informujte o tom příslušného notáře.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

dekuji za odpoved rozumim nyni te 1/4 o zahrnutem majetku mam pochybnost ovsem dolozit to nebudu mit asi cim jeste by me zajimalo k zaveti 1/4 odkazanou me v zaveti tvori akcie zaknihovane u CPC v Praze po zadani indetifikacniho cisla me automaticky zdeluje system ze pod timto cislem registrace je a ze se mam obratit na obchodnika ktereho mohu vybrat ze seznamu domnivam se ze notarstvi ktere dedictvi vyrizovalo je povinno me zdelit blizsi informaci o techto akciich a jejich hodnote nebot jsou zahrnuty v Zaveti dekuji predem za zodpovezeni tohoto dotazu

Předpokládala bych, že notář jakožto soudní komisař v rámci šetření o existenci dědictví se se souborem dědictví seznámí, stejně tako jako ověří, že neexistue žádný další majetek, který byl ve vlastnictví zůstavitele a který pouze nebyl v závěti zohledněn.

S ohledem na tuto skutečnost mám proto za to, že vám měl notář sdělit, kde jsou cenné papíry uloženy a jakou mají hodnotu atd.