Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.876

Insolvenční správce otce dítěte neposílá výživné, alimenty matce

4 odpovědi

Otec dětí je v insolvenci a jeho insolvenční správce neposílá výživné na 2 děti již od května 2013. Exekuční soud nepomůže, Insolvenční soud nereaguje na žádost o nápravu a to již přes 3 měsíce, insolvenční správce se nechá zapírat asistentkou a nikdo nedokáže poradit.
Kam se mám prosím obrátit, aby někdo řešil jak jednání insolvenčního správce, tak nezájem Insolvenčního soudu?
Děkuji moc za radu.

Dobrý den,

jedinou obranou je v tomto případě skutečně vyrozumět příslušný krajský soud, který je příslušný ve věci daného insolvenčního řízení.

Obávám se, že pokud od Vašeho podání uplynuly 3 měsíce, je možné soud zatím Vaše podání ještě ani nezpracoval.

Ověřte, jestli není insolvenšční správce zároveň advokátem, pokud by tomu tak bylo - je možné obrátit se na Českou advokátní komoru, aby jeho chování prošetřila.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den, jelikož mou žádost o nápravu soud do dvou dnů od podání vložil na internet k průběhu insolvenčního řízení, předpokládám tedy, že již tuto žádost zpracoval, chápu to správně? Advokátem bohužel není. Pomůže mi prosím v tomto případě nějak policie? Předem děkuji

Dobrý den,

to že byla zpráva vložena na stránky insolvenčního rejstříku, neznamená to, že by bylo podání soudem zpracováno tedy ve smyslu, že bylo o takovém podání rozhodnuto. Proto ještě určitě počkejte, o své věci se můžete informovat i telefonicky přes infocentrum soudu (adresy dostupné zde ODKAZ, záložka soudy). Případně můžete zaslat písemnou žádost o sdělení stavu věci, případně můžete navrhnout i změnu insolvenčního správce.

nsolvenční správce je dle ustanovení § 36 insolvenčního zákona povinen při výkonu své funkce postupovat svědomitě a s odbornou péčí a vyvíjet veškeré úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat, aby uspokojil věřitele (nebo alespoň jejich pohledávky) v co možná nejvyšší míře. Předpokladem vzniku odpovědnosti insolvenčního správce za škodu podle § 37 odst. 1 insolvenčního zákona je, aby insolvenční správce při výkonu své funkce:

(i) porušil povinnosti uložené mu zákonem,
(ii) porušil povinnosti uložené mu soudem, nebo
(iii) postupoval s nedostatkem odborné péče.

Odpovědnost insolvenčního správce za škodu podle insolvenčního zákona je odpovědností objektivní, kdy se nevyžaduje zavinění na straně insolvenčního správce. Insolvenční správce se zbaví své odpovědnosti za škodu, pokud prokáže, že škodě nebo jiné majetkové újmě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které po něm bylo možné spravedlivě požadovat. Jinými slovy, insolvenční správce je povinen prokázat, že včas informoval poškozeného o existenci situace, jejímž následkem může být vznik škody či jiné újmy a o způsobu, kterým se ji snažil zabránit, nebo uvedl důvody, jež mu v tom zabránily. [1]

Ustanovení § 37 odst. 3 insolvenčního zákona zakládá zvláštní skutkovou podstatu, na jejímž základě insolvenční správce odpovídá věřiteli za to, že nemohla být uspokojena pohledávka za majetkovou podstatou vzniklá na základě právního úkonu insolvenčního správce. Této odpovědnosti se insolvenční správce zprostí, jen když prokáže, že v době, kdy činil právní úkon, nemohl poznat, že majetková podstata nebude stačit k úhradě pohledávky za majetkovou podstatou vzniklé z tohoto úkonu.

Odpovědnost insolvenčního správce se může pohybovat i v rovině trestněprávní. Insolvenční správce je jako zvláštní pachatel výslovně uveden v úmyslném trestném činu pletichy v insolvenčním řízení podle § 226 odst. 3 trestního zákoníku. Jinak může samozřejmě insolvenční správce spáchat jakýkoliv jiný trestný čin, ve vztahu k insolvenčnímu řízení - zejména TČ hospodářské a majetkové (zpronevěra, pletichy v ins. řízení, poškození věřitele).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Moc Vám děkuji za vyčerpávající informace.