Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.816

Vypořádání dědictví, zrušení spoluvlastnictví mezi sourozenci - informace, postup

1 odpověď

Dobrý den, se sestrou jsme zdědily chalupu, každá ma 1/2 nemovitosti. Já chalupu neužívám a ani v budoucnu to neplánuji. Sestra tam s rodinou jezdí. Navrhovala jsem sestře chalupu prodat a rozdělit si peníze, ona o prodeji nechce slyšet. A na to aby mne vyplatila prý nemá peníze. Chtěla by abych i přispívala na různé opravy, což já odmítám.
Prosím Vás o radu co můžu dělat, jak postupovat v tomto případě, kdy ona je jak proti prodeji i vyplacení. Děkuji

Dobrý den,

pokud je věc ve spoluvlastnictví vice osob, lze podílové spoluvlastnictví ve smyslu ust. § 142 občanského zákoníku vypořádat:

1. dohodou
2. soudní cestou - tedy soud zruší spoluvlatnictví a provede jeho vypořádání na návrh některého ze spoluvlastníků, toto se pak děje: (i) rozdělením věci (je-li to možné), (ii) věc je přikázána jednomu nebo více spoluvlastníkům, ostatním je poskytnuta náhrada (jsou vyplaceni), (iii) prodej věci a rozdělení výtěžku.

Ideální by bylo, pokud byste se domluvily - byla uzavřena dohoda o vypořádání podílového spoluvlastnictví, bylo by možno se dohodnout například i na splátkách.

Jinak se se svým nárokem budete muset obrátit na soud.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?