Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.631

Dluhy z podnikání manžela a SJM - jak ochránit manželku?

1 odpověď

Dobrý den,
manžel má dluhy z podnikání - neplatil sociální a zdravotní, a plno jiných soukromých půjček. Již jsem čelila několika exekucím - výplata, účet. Máme 2 děti. Máme společné jmění manželů SJM. Majetek nemáme žádný. Mám nějakou šanci, abych byla ochráněna před těmito dluhy? Jak bych měla postupovat? Nemohu si dovolit exekuce. Je to můj jedinný příjem a zaměstnavatel exekuce netoleruje.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,

z titulu společného jmění manželů (SJM), na Vás exekutor bude moci, neboť v době vzniku dluhu trvalo manželtví. Od 1.1.2013 může exekutor vydat exekuční příkaz i na mzdu druhého manžela.

Vy můžete bránit svůj výlučný majetek prostřednictvím vylučovací žaloby.

Dále je vhodné zvážit, pokud jsou dluhy vyšší a jejich více, podání návrhu na zahájení insolvenčního řízení, a to nejen pro Vašeho manžela, tak pro Vás, aby se na Vás věřitelé nemohli zpětně "hojit". V případě vašeho manžela pokud jde o závazky z podnikání půjde o insolvenční návrh nikoliv o oddlužení.

Detailní informace o insolvenci - vizte zde:
ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?