Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.437

Povinnost nájemníka platit revize komínu (spalinových cest) - informace

8 odpovědí

Dobrý den, prosím o radu - bydlím jako nájemnice v bytě LBD. Jsem členka, ale byt není mé vlastnictví. Je moje povinost hradit ze svého revize spalinových cest a vyvložkování komínu?
Moc děkuji za odpověd. DL

Dobrý den,

jako nájemce jste povinna hradit jednak nájemné jednak služby spojené s užíváním bytu (energie, odvoz odpadu, úklid společných prostor, mám za to, že do této položky spadají i tyto revize). Revize by měly být samozřejmě rozpočítány mezi všechny byty.

V této souvislosti je namístě podívat se do poplatkového řádu, stanov či nájemní smlouvy.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Takže zdali tomu rozumým revize by měl zajistit domovník a pak by tato revize měla být hrazena z fondu oprav?

Předpokládám, že komín je na domě, stejně jako spalivové cesty jsou v domě společné, mělo by tedy dojít k provedení této revize a následně by měla být rozúčtována mezi jednotlivé nájemníky, tyto položky mohou být hrazeny z fondu oprav do něhož nájemníci přispívají, případně by asi mohlo jít i o jednorázovou úhradu družstvo - nájemníci.

Směrodatné budou v tomto případě výše uvedené dokumenty, případně ještě zápisi ze schůzí a podobně.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Poslední otázka mohu tento byt já prodat?

Z Vašeho předchozího popisu vyplývá, že jste pouze nájemce a člen družstva, můžete proto prodat svá členská práva v družstvu a dále bude na nabyvatele postoupena i Vaše nájemní smlouva.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

členská práva jsou jaká tedy kolik peněz jak se dá spočítat kolik by mě vyplatily? Děkuji

Informace o dohodě o převodu členských práv k družstevnímu bytu včetně vzoru naleznete zde - ODKAZ.

Pro ocenění členského podílu v bytovém družstvu: cenu je vhodné určit jako tzv. cenu tržní, tedy cenu v místě a čase obvyklou. Obvyklou (tržní) cenu členských práv a povinností v bytovém družstvu je možné určit zejména znaleckým posudkem znalce v oboru odhady cen nemovitostí nebo prostřednictvím dotazu na subjekty působící v daném místě a čase na trhu s nemovitostmi (zejména tedy realitní kanceláře).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji pěkný víkend.