Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.755

Dohoda, smlouva o bezúplatném nájmu bytu - nájemné 0 Kč

3 odpovědi

Dobrý den mám byt v osobním vlastnictví a chci tu pustit bydlet sestru s jejím manželem. A potřeboval bych poradit jak by měla vypadat nějaká dohoda o používání bytu. Nechci jim ho pronajímat jenom aby tu bydleli a platili řádně nájem a služby k tomu spojené. Nepotřebuji na tom vydělávat je to moje rodina stačí mi když zaplatí to co mají a to je vše. Strašně bych potřeboval vědět jak na to, a jestli to vůbec jde. Na internetu je plno nájemních smluv a vzorů ale nenašel jsem.

Dobrý den,

Vámi popisovanou smlouvu bych nazvala jako nájemní, vzory jsou dostupné například zde - ODKAZ.

Nájemné bych sjednala jako bezúplatné, pouze bych uvedla že se hradí skutečně vynaložené náhrady za služby.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

No vtom vzoru je pronajímatel ale já ho ten byt nechci pronajímat jenom chci zprostředkovat bydlení a ještě se chci zeptat jestli to někde budu muset hlásit jak tam budou bydlet.

Hlásit to nikde nemusíte, příjmy Vám z této činnosti evidentně nevzniknou. Přijmy z nájmu jsou oecně položkou daně z příjmů fyzických osob, zde by bylo třeba uvést nulovou částku, pokud Vám nebude vznikat žádný příjem.

Z povahy práva jste stále pronajímatel, i když pronajímáte bezúplatně (zadarmo). Institut zprostředkování má v rámci právního řádu jiný obsah, proto bych jej spíše v této souvislosti nedoporučovala.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?