Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.978

Jak zakázat spolumajiteli vstup do nemovitosti (bytu, domu), je povinen podílet se na opravách?

1 odpověď

Rozešla jsem se po 23 letech (1991-2014) s přítelem, máme ve spoluvlastnictví rodinný dům, zůstala jsem tam já on bydlí jinde. Objevuje se v nemovitosti kdy se mu zachce, potřebuji dům udržovat a koupit kamna, oprava komínu atd. Dům máme v katastru na půl. Musí se i on se podílet na financování oprav? Co mám dělat?
Děkuji

Dobrý den,
máte-li dům ve spoluvlastnictví, jsou oba spoluvlastnici ve výši svého podílu oprávněni a povinni podílet se na správě společné věci. Pokud se rozhodnete k nějaké opravě domu, je nutné, aby bylo takové rozhodnutí podpořeno většinou hlasů spoluvlastníků. Ve Vašem případě, je to i souhlasem Vašeho bývalého partnera. V opačném případě po něm budete těžko vymáhat polovinu nákladů.
Pokud s Vaším bývalým přítelem nebude jakákoli dohoda týkající se správy společné věci možná, nezbude Vám nic jiného než přistoupit ke zrušení spoluvlastnictví a vypořádání se mezi sebou.