Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.660

Soused zabral společné prostory SVJ a zamezil vstupu na zahradu domu SVJ

10 odpovědí

Dobrý den,
Prosím o radu. Soused si na dvoře (společné prostory SVJ) zřídil terasu, bez povolení ostatních majitelů (členů SVJ). Současně zamezil vstupu na zahradu, která je také vlastnictvím společenství vlastníků bytových jednotek SVJ. Odvolává se na dohodu s dřívějším majitelem, která se týkala neužívání společných prostorů, zahrady se ale netýkala. Dohodu jsme ale ani jeden s majitelů nezdědili ani nepodepsali. Dá se s tím něco dělat?

Dobrý den, poprosím o upřesnění - jde o dům, který má ve spoluvlastnictví více osob, je to tak?

Ano, jedná se o dům rozdělený na dvě bytové jednotky. K tomu náleží společné prostory + zahrada

Společné prostory (společné prostory domu) jsou ze zákona oprávněni využívat všichni vlastníci společně. Společnými částmi domu se rozumí ostatní prostory přístupné všem nájemcům, vlastníkům, jako jsou např. vchody, chodby, schodiště, prádelny, sušárny apod. , při jejichž užívání musí každý z nájemců-vlastníků respektovat i stejná práva ostatních.

Z výše uvedeného bude proto vyplývat, že smlouva byla uzavřena neplatně, případně pouze s účinky pro předchozího majitele v podobě jakéhosi práva podobného věcnému břemeni (že nebude užívat), předpokládám, že ustanovení o "neužívání společných prostor" bylo navázáno na jméno dřívěhšího majitele a nikoliv na bytovou jednotku. Změnou majitele by pak přestala platit i tato smlouva. Rozhodující bude samozřejmě znění této smlouvy.

Žádejte tedy, aby soused upustil od omezování vašeho práva na vstup na zahradu. Upozorněte ho, že pakliže od svého dosavadního jednání neupustí bude te se nucena obrátit na obecní úřad, neboť došlo ke zřejmému zásahu do pokojného stavu (obecní úřad může sousedovi uložit, aby obnovil předešlý stav). Pokud by nestačilo písemné upoornění, nebo podání na obecní úřad - je možno se obrátit na soud s určovací žalobou.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď, dá se zahrada, která je zatím jen rozdělana podíly nějak po dohodě rozdělit plotem, samozřemě po zaměření?

Zvážila bych dokonce i případné vypořádání spoluvlastnictví k domu, nejen k zahradě.

Záleží jestli je možno dům "rozdělit" - například zda má samostatné vchody a podobně, podobně toto platí i u zahrady, pokud je to úzký pruh mohl by s tím mít katastr nemovitostí problém. Ale obecně vzato ano, je možno spoluvlastnictví k zahradě vypořádat.

Pokud byste myslela rozdělení, pouze v tom smyslu, že si necháte pozemek ve spoluvlastnictví a svoji část si oplotíte, pokud se dohodnete, není v tom samozřejmě žádný problém.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověď, dům boužel z důvodu menšího prostoru pod naší jednotkou, kterého se soused nemíní vzdát rozdělit nelze. Oplotit zahradu myslím i tak aby se vypořádalo i spoluvlastnictví. Aby jsme si tam poté něco nezačali pěstovat a nepřišel soused a neřekl já vám to nepovolil atd.
Smlouvu o neužívání společných prostor sepsali původní majitel(rodič který zemřel) se sousedem jako učastníci řízení. Je tam, že výlučně bude společné prostory užívat soused. Takže platí to že smlouva už přestala platit?

Jde o to, zda je to navázáno na tu bytovou jednotku, případně zda jsou tam identifikováni jen Vaši rodiče. Pokud jsou tam jen Vaši rodiče, pak jsem názoru, že je smlouva už neplatná a nadto společné části mají sloužit všem, od toho jsou společné.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Je tam dolsova napsáno,, Účastníci řízení soused a můj rodič se dohodli, že společné prostory(poté tam je o jaké prostory se jedná)je oprávněn výlučně užívat soused(jméno soouseda samozřejmě). Můj rodič se zavazuje, že se užívání společných prostor zdrží

Tato smlouva zavazovala Vašeho rodiče. Takže se změnou vlastníka, byla dle mého názoru ukončena její platnost, neboť šlo osobní plnění (respektive neužívání) ze strany Vašeho rodiče.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Děkuji za odpověďi. Přeji příjemný den