Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.500

Darování nemovitosti jednomu z potomků za života rodičů a vliv na dědické řízení

1 odpověď

Dobrý den, roku 2000 rodiče darovali dům mému
bratrovi, já ani moje sestra jsme o tomto nevěděli, nebyly jsme ani vyděděné, vztahy máme dobré.
Lze toto darování nyní napadnout nebo v rámci
dědictví, až tu rodiče nebudou?
Rodiče se tehdy rozvedli, darovali dům bratrovi, který matku vyplatil 70.000 Kč.
Vztahy máme sice dobré, ale zdálo se nám to
nespravedlivé. Děkuji.

Za svého života může každý člověk (který nebyl omezen na právní způsobilosti) nakládat se svým majetkem dle svého uvážení - tedy především majetek darovat nebo prodat. Pokud rodič daruje za svého života jednomu z potomků movitou nebo nemovitou věc, je to jeho právo a do tohoto práva nemůže nikdo jiný zasahovat.

Vaše jediná možnost je v rámci dědického řízení požádat o tzv. započtení daru - více vizte zde: ODKAZ