Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.122

Výše výživného při uzavření nového manželství a narození dalších dětí

3 odpovědi

Dobrý den,
Manžel má nemanželské dítě. Jeho dceři je 5 let, platí 1.800 Kč výživné, 250 Kč spoříme na Stavební spoření.
Spolu máme 2 děti - 3 leté a 9 měs. Já pobírám rodičovký příspěvek 7.700 Kč a manžel vydělá zhruba 21.00 Kč.
Platíme hypotéku na rodiný dům 10.000 Kč + 3.000 Kč služby, a cesta do zaměstnání manžela vyjde na 1.500 Kč.
Je výše alimentu úměrná?
děkuji za odpověď

Dobrý den,
pro určení výše výživného nejsou stanoveny žádné tabulky, podle kterých by se mělo postupovat. Soud určí výživné vždy podle okolností konkrétního případu. Pokud byla výše výživného na nemanželské dítě Vašeho manžela určena např. ještě před narozením Vašeho druhého dítěte nebo před vyřízením hypotéky či jiných událostí, které by měli vliv na změnu Vašich majetkových poměrů, můžete se obrátit na soud s návrhem na snížení výživného u nezletilého dítěte.
Vzhledem k výši určeného výživného a věku nezletilého dítěte bych v případě úspěchu, čekala snížení výživného v řádu stokorun.
Dále zkuste zvážit řešení Vaší situace jinými způsoby, např. snížením hypotéky, refinancováním úvěru nebo zažádáním o některou z dávek státní sociální podpory (např. příspěvek na bydlení).
Více informací o výživném se dozvíte zde: ODKAZ

děkuji za odpověď.
Netušila jsem, že můžeme žádat o příspěvek na bydlení, když máme hypotéku.
Výživné není určeno soudně, ale dle domluvy mezi bývalou přítelkyní a manželem.
Taky máme kolikrát strach, aby částka výživného nebyla nízká. Ono platit zpětně výživné, by bylo pro nás moc.

Splácení hypotéky nevylučuje podat žádost o příspěvek na bydlení, ale náklady na hypotéku nelze zahrnout do nákladu na bydlení. Je-li výživné určeno na základě domluvy, byla bych obzvláště obezřetná v případě jakéhokoli jednání o snížení výživného.