Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.061.510

Může nájemník nakopírovat klíče od bytového domu a dát je cizím lidem?

6 odpovědí

Jsem vlastník činžovního domu,15 bytových jednotek, 30 nájemníků. Může nájemník zapůjčovat klíče jiným osobám, aby do domu vstupovaly kdykoliv i za jeho nepřítomnosti? Máme v domě rodinu, která klíče nakopírovala cca 50ti lidem, denně cca. 10 až 15 návštěv, v domě se odehrávají krádeže, vloupání, znečištění, jehly, pokreslené stěny chodby. Nyní jsme po opakovaných krádežích vyměnili zámek, který je samozamykací, klíč nelze kopírovat, každému nájemníkovi a všem osobám zapsaným do evidenčního listu domu jsme na předávací protokol předali klíč s konkrétním číslem. V předávacím protokolu je uvedeno, že klíč nemá oprávnění užívat jiná osoba, což všichni vyslechli a podepsali. Nájemníci nadále klíče zapůjčují nebo hází klíč z okna a „průchoďák“ v domě pokračuje. Návštěvy nájemců jsou samozřejmostí, ale mohu jako vlastník požadovat, aby návštěvy nájemců byly po domě doprovázeny nájemcem a nevstupovali do domu za jeho nepřítomnosti anebo se jedná o porušení práv nájemce z naší strany? Nevíme jak se bránit proti užívání klíčů od 1+1 denně 15 osob, ve kterém jsou hlášeny 3 osoby. Nechceme porušit práva nájemců, ale jak můžeme ochránit svůj majetek, pořádek a svá práva, abychom se nedotkli práv nájemců? Můžeme požadovat, aby se návštěvy nájemců pohybovali po domě pouze za osobní přítomnosti nájemce?

Dobrý den, pokud jde pouze o jeden - dva problematické byty navrhovala bych zvážit písemnou výstrahu, že dané osoby hrubě porušují dobré mravy v domě, následně pokud se situace nezmění je dán výpovědní důvod podle § 711 odst. 2 písmeno a) občanského zákoníku (tedy výpověď z nájmu bez přivolení soudu).

Dále bych uvažovala o znění textu domovního řádu, kde by bylo možno upravit například, že dům se zamyká, na chodbách se udržuje pořádek, že na každý byt připadá tolik klíčů, kolik je v bytě nájemníků + 1 rezervní klíč. Dále by bylo možno v domovním řádu upravit, že nájemníci jsou povinni dbát ve smyslu § 690 občanského zákoníku o to, aby bylo v domě vytvořeno prostředí zajišťující nerušený výkon jejich práv. Stejně tak by bylo možno upravit zákaz házení klíčů dolů z okna z důvodu jejich poničení a následně ničení zámkového mechanismu a podobně.

Dále bych zvážila vyhotovení klíčů, které mají na každém profilu klíče uvedené jméno a příjmení záměčníka, který klíč vytvořil, tyto klíče není možno je tak bez dalšího kopírovat v jakém koliv zámečniství.

V nájemníc smlouvách by bylo například možno sjednat též smluvní pokuty, pakliže se přijde na to, že nájemníci disponují vyšším, než předepsaným počtem klíčů apod.

V neposlední řadě by bylo možno žádat zvýšení záloh na fond oprav, kvůli nutnosti odstranění pomalovaných stěn a jiného znečištění.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Moc děkuji za rychlou reakci. Ráda bych se dozvěděla odpověď na konkrétní dotaz, a to zda podmínkou v Předávacím protokolu ke klíčům od domovních dveří, že nájemníci nemohou klíče zapůjčovat jiným osobám, porušuji zákon a zda požadavkem, aby návštěvy do domu vstupovaly a po domě se pohybovaly pouze za přítomnosti nájemníků nebo osob zapsaných do evidenčního listu domu, porušuji zákon či nikoliv.

Toto zákon nikde neupravuje, proto bych vycházela z již 690 občanského zákoníku, tato opatření uvedená v předávacích protokolech mají za cíl zajistit ochranu majetku, bezpečnost v domě.

Jiná situace je například pokud sjednáte v nájemní smlouvě kontrolu bytů v průběhu nájemního vztahu - toto je dle rozhodnutí ústavního soudu chápáno jako porušování práv nájemníků.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Byty v žádném případě nekontrolujeme (pouze technický stav bytu při prodloužení nebo sepisování nové smlouvy), jde nám pouze o to, aby klíč od domu neužívaly jiné osoby než hlášené do evidenčního listu. Proto se jedná o dotaz spíše na neporušení práv nájemníků, zda mají oni právo zapůjčovat klíče od domu příbuzným a přátelům, aby vstupovali do domu i bez jejich přítomnosti. Ptám se tedy, pokud toto zákon neupravuje a takovou podmínku jako vlastník domu učiním a budu vyžadovat její plnění, zda poruším nějaký zákon nebo nikoliv?

Jak jsem výše napsala, pokud je účelem omezení pohybu cizích osob po domě bez doprovodu nájemníků ochrana majetku, bezpečnosti apod. v domě, je toto v souladu s § 690 občanského zákoníku, stejně jako například s § 415 občanského zákoníku, tedy, že každý je povinen si počínat tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví a majetku. S ohledem na výše uvedené mám za to, že tímto jednáním neporušujete žádné zákonné ustanovení.

Případ s kontrolou bytů jsem uváděla pouze ilustračně - neboť touto problematikou se zabýval soudy vyšších stupňů - a podobná ustanovení bývají hojně součástí nájemních smluv.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Mockrát Vám děkuji, moc jste mi pomohla.